لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

کاروان کمک‌های روسیه، وارد شرق اوکراین شد


بخشی از کاروان حامل «کمک‌های بشردوستانه» روسیه، روز پنجشنبه مراحل ترخیص از گمرک را در یک گذرگاه مرزی تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین آغاز کردند.

روسیه می‌خواهد کاروانی شامل بیش از ۲۰۰ کامیون که حامل آنچه که «کمک‌های انسان‌دوستانه برای غیرنظامیان در شهر لوهانسک» می‌نامد به مناطق شرقی اوکراین ارسال کند، اما مقامات کیف گفته‌اند از این نگران هستند که این اقدام ترفندی برای کمک رساندن به جدایی‌ظلبان طرفدار روسیه باشد.

از آغاز جنگ بین نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان در نیمه ماه آوریل، کیف مسکو را به حمایت و مسلح کردن جدایی‌طلبان متهم کرده است. روسیه این اتهام را رد می‌کند.

خبر ترخیص کامیون‌های روسی در حالی منتشر می‌شود که سربازان ارتش اوکراین به پیشرفت‌های عمده‌ای در بخش‌های تحت تصرف شورشیان دست یافته‌اند.

اوکراین روز یکشنبه، سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد و گزارش‌ها حاکی است دولت آن کشور قصد دارد تا آن زمان به پیشرفت‌های عمده دیگری دست یابد.

با این حال، روز پنجشنبه، درگیری‌ها در لوهانسک، که ۱۹ روز است در محاصره نیروهای دولت اوکراین قرار دارد، ادامه یافت. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع نظامی گزارش داد ۵ سرباز و ۲ غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شدند.

ارتش اوکراین در داخل و پیرامون ایلووایسک، در نزدیکی شهر دونتسک، نیز با جدایی‌خواهان در نبرد است.

روز پنجشنبه در حمله توپخانه‌ای به ناحیه‌ای در حومه دونتسک، دست کم ۲ نفر جان خود را از دست داند و تعدادی نیز مجروح شدند.

سربازان اوکراینی روز پنجشنبه مدعی شدند دو زرهپوش روسیه را در حومه لوهانسک ضبط کردند. مسکو این گزارش را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG