لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

نگرانی آمریکا از ورود کامیون های روسیه به اوکراین


سخنگوی پنتاگون
سخنگوی پنتاگون

کاخ سفید می گوید ورود کاروان کمک های انسانی روسبه به اوکراین بدون تصویب رسمی کیف، حاکمیت اوکراین را آشکارا نقض می کند.

بن رودز، قائم مقام مشاور شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه گفت روسیه باید کاروان را از شرق اوکراین خارج کند یا با پیامدهایی روبرو خواهد شد. او گفت ایالات متحده قصد دارد موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند.

گفته های رودز اظهارات قبلی سخنگوی پنتاگون را منعکس می کند که گفت روسیه نمی تواند از کاروان بعنوان بهانه ای برای عبور غیر مجاز از مرز استفاده کند.

او همچنین گفت حدود ۱۰ هزار سرباز روسی در مرز اوکراین ، در حالی که بر تنش در اوکراین افزوده می شود، «بسیار آماده، توانا و متحرک» یاقی هستند.

پیشتر، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو عمل روسیه را «حمله ای مستقیم» به سرزمین اوکراین نامید. او در بازتاب سخنان پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین گفت این رویداد فقط بحران در منطقه را عمیق تر می کند.

راسموسن همچنین گفت ارتش روسیه واحد های توپخانه با پرسنل روسی را به داخل اوکراین حرکت داده است و از آنها برای تیراندازی بسوی نیروهای اوکراین استفاده می کند.

رئیس جمهوری اوکراین روسیه را به نقض قوانین بین المللی متهم می سازد. وزیر امور خارجه اوکراین می گوید اقدامات روسیه بمنزله « تهاجم مستقیم» است، اما گفت اوکراین از حملات هوایی علیه کاروان استفاده نخواهد کرد.

اتحادیه اروپا گفت روسیه به مرز اوکراین تجاوز کرده است و از مسکو خواست تصمیمش را تغییر دهد.

سخنگوی وزارت امور خارحه روسیه روز جمعه گفت نباید هیچ کوششی برای مختل ساختن آنچه او آنرا ماموریتی کاملا انسانی نامید و با شفافیت کامل، در هماهنگی با اوکرائینی ها و صلیب سرخ آماده شد، صورت گیرد.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه تکذیب کرد که کاروان کمک حامل سرباز یا آتشبار است و گفت هیچ سرباز روسی در اوکراین حضور ندارد.

در این میان، قرار است آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برای نشان دادن حمایت خود از پرزیدنت پوروشنکوو روز شنبه به اوکراین برود.

XS
SM
MD
LG