لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

نشست رهبران اتحادیه اروپا با اوکراین و روسیه


پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین امیدوار است در نشست مینسک بتواند به گفتگوهای صلح با شورشیان بپردازد.

کمتر از یک هفته مانده به نشست مینسک، ادامه درگیری ها در شرق اوکراین مایه نگرانی اعضای اتحادیه اروپا از امنیت انرژی – و به طور کلی امنیت در اروپاست.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین می گوید رهبران اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین قرار است روز چهارم شهریور در مینسک، پایتخت بلاروس گردهم آیند و درباره امنیت انرژی و جنگ در شرق وکراین گفتگو کنند. در بیانیه روی وبسایت ریاست جمهوری اوکراین آمده است:

«نشست رهبران به موضوعات مربوط به اجرای توافق اتحاد میان اوکراین و اتحادیه اروپا، امنیت انرژی و تثبیت وضعیت در منطقه اقتصادی شرق اوکراین می پردازد.»

به نوشته بیانی، قزاقستان و بلاروس هم که بخشی از اتحادیه گمرکی به رهبری روسیه را تشکیل می دهند، در نشست حضور خواهند داشت.

کاخ کرملین گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم در کنار آقای پوروشنکو در نشست شرکت خواهد کرد.

نشست چهارم شهریور نخستین دیدار رو در روی رؤسای جمهوری اوکراین و روسیه در ماههای اخیر است. آخرین بار، دو رهبر نیمه خردادماه در مراسم بزرگداشت جنگ جهانی دوم در نورماندی فرانسه در کنار یکدیگر دیده شدند.

بنا به گزارش ها، ریاست هیأت اتحادیه اروپا را کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه برعهده خواهد داشت.

دفتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم اعلام کرده که پیشاپیش گفتگوهای مینسک، روز شنبه آینده با پترو پوروشنکو دیدار می کند.

به گفته والری چالی، رئیس دفتر آقای پوروشنکو،با توجه به درگیری ها در شرق اوکراین، نشست مینسک فرصتی بی نظیر برای آن کشور فراهم می آورد:

«در کمال احتیاط می گویم که این نشست فرصتی است برای روند واقعی گفتگوها.»

در همین حال، آندریی لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین شب گذشته در یک کنفرانس خبری گفت جدایی طلبان در حمله به کاروانی از آوارگان شهر لوهانسک، ۱۷ غیرنظامی را کشتند. آقای لایسنکو گفت شورشیان از راکت های گراد، که توسط روسیه در اختیارشان قرارگرفته، به سرنشینان کاروان – که زنان و کودکان نیز در میانشان بودند – حمله کردند. با توجه به شدت انفجار راکت ها، تعیین شمار دقیق کشته شدگان ممکن نیست. بعضی از قربانیان در اتوموبیل های خود زنده زنده سوخته اند.

جدایی طلبان مسئولیت حمله روز دوشنبه را به گردن ارتش انداخته و گفته اند ارتش مرتباً جاده ها را بمباران می کند.

ایالات متحده بمباران غیرنظامیان را محکوم کرده، ولی گفته نمی تواند تأیید کند کدامیک از طرفین مسئول حمله بوده است.

سازمان ملل اعلام کرد تا روز ۱۹ مرداد، شمار کشته شدگان در درگیری های شرق اوکراین به ۲،۰۸۶ نفر رسیده، که گمان می رود نیمی از آنها غیرنظامی بوده اند. ۲۹۸ نفر از کشته شدگان سرنشینان هواپیمای مسافربری مالزی بودند. دولت های غربی می گویند موشکی که موجب سقوط هواپیما شد توسط روسیه به شورشیان داده شده بود. سازمان ملل جدایی طلبان را مسئول مرگ بیشتر کشته شدگان می داند.

در دو شهر دونتسک و لوهانس، هر روز صدای انفجار راکت و خمپاره به گوش می رسد. بمباران ها معمولاً در ساعات شب یا نزدیکی های طلوع آفتاب شنیده می شود.

دولت اوکراین گفته تنها به حمله زمینی دست زده و بمباران هوایی کار شورشیان جدایی طلب است.

XS
SM
MD
LG