لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

اوکراین به کاروان حامل کمک‌های روسیه اجاره ورود نمی‌دهد


اوکراین می‌گوید به کاروان ۲۸۰ کامیون حامل کمک‌های انسانی از روسیه اجازه نخواهد داد وارد کشور شوند.

مقام‌های اوکراین روز سه‌شنبه گفتند به کاروان روسیه اجازه ورود داده نخواهد شد، زیرا با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هماهنگی نشده است و ممکن است بهانه‌ای برای روسیه جهت اعزام سرباز به بخش‌های تحت تصرف جدایی‌طلبان باشد.

معاون دفتر رئیس جمهوری اوکراین با بیان این که دولت او موافقت با ورود کاروان کمک‌های روسیه به کشور را بررسی نمی‌کند، افزود کمک‌های روسیه به خودروهایی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فراهم آورده است، بار خواهد شد.

او همچنبن گفت اوکراین مسلماً به پرسنل وزارت امور اضطراری یا ارتش روسیه اجازه نخواهد داد در تحویل دادن این کمک‌ها مشارکت کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، غروب سه‌شنبه به وقت محلی گفت، امیدوار است بیانات برخی از مقامات در کیف تکذیب شود و در توافقی که، به گفته او، بین روسیه، اوکراین و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ صورت گرفته است، مداخله نکنند.

آقای لاوروف مدعی شد اوکراین پیشتر پیشنهاد کرده بود کمک‌های روسیه به کامیون‌هایی که کمیته فراهم می‌کند منتقل شود، اما این نظر بعدا کنار گذاشته شد، زیرا عملیات را پیچیده می‌کرد و هزینه‌ها را افزایش می‌داد.

پیشتر در روز سه شنبه، لاوروف در بیانیه‌ای گفت مسکو درخواست‌های کیف در مورد مسیر کاروان و بازرسی محموله‌ها را انجام داده است و افزود دو طرف موافقت کردند کمک از طریق یک پست بازرسی در مرز بین بلگورود روسیه و خارکیف اوکراین تحویل داده خواهد شد.

تلویزیون روسیه روز سه‌شنبه گزارش داد ماموریت کمک‌رسانی مسکو در هماهنگی با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اجرا خواهد شد. اما صلیب سرخ روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ توافقی در مورد مشارکت روسیه صورت نگرفته است، و پیش از انجام چنین ماموریتی لازم است «جزئیات عملی آن روشن شود.»

گزارش‌ها حاکی است هزاران نفر در مناطق روس زبان شرق اوکراین با کمبود آب، دارو و برق روبرو هستند.

در این میان، سخنگوی ارتش اوکراین نیز گفته است نیروهای دولتی برای «مرحله نهایی» بازپس‌گیری دونتسک، قرارگاه اصلی جدایی‌خواهان طرفدار روسیه در اوکراین شرقی آماده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG