لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

اوکراین: شورشیان سربازان اسیر را در شهر گرداندند


رهگذران و تماشاچیان خیابانی به یک اسیر جنگی شورشیان حمله ور شدند، اما شورشیان مانع آنها شدند - دونتسک، دوم شهریور
رهگذران و تماشاچیان خیابانی به یک اسیر جنگی شورشیان حمله ور شدند، اما شورشیان مانع آنها شدند - دونتسک، دوم شهریور

رژه اجباری سربازان شکست خورده و اسیر اوکراینی در دونتسک در سالروز استقلال آن کشور از روسیه، یادآور رفتار تحقیرآمیز سربازان ارتش سرخ شوروی با اسرای جنگی آلمان در جنگ جهانی دوم بود.

سربازان ارتش اوکراین که به اسارت شورشیان جدایی طلب شرق آن کشور در آمده اند، روز یکشنبه توسط شورشیان در خیابان های شهر دونتسک گردانده شدند. رهگذران و افرادی که برای تماشای آنها به خیابان آمده بودند، با پرتاب تخم مرغ، بطری آب و گوجه فرنگی و شعار «فاشیست!» و «آنها را به درخت داربزنید!» از اسیران جنگی شورشیان استقبال کردند.

منظره سربازان اسیر که با بدن کبود، لباس ژنده، و دستان بسته در محاصره شورشیان مسلح روسگرا در خیابان ها گردانده می شدند، در سالروز استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی سابق، و در حالی که مردم کیف این روز را جشن گرفته بودند، از اختلافات فزاینده میان شرق و غرب اوکراین حکایت دارد.

در حالی که در هفته های اخیر، کیف علیه جدایی طلبان بسیج گسترده ای به راه انداخته و آنها را از بخش هایی از مناطق تحت کنترل عقب رانده، در ایالت های شرقی کشور که هر روز صحنه بمباران و کشته شدن غیرنظامیان است، رنجش و خشم علیه دولت بالاگرفته.

روز یکشنبه در بیست و سومین سالگرد استقلال اوکراین از مسکو، رژه چشمگیر تانک ها و توپخانه سنگین ارتش در خیابان های کیف، همراه با سخنرانی مقامات و وعده رئیس جمهوری به افزایش بودجه دفاعی برای درهم شکستن شورشیان، نمادی از شکاف عمیق میان ایالت های شرقی و غربی آن کشور بود.

در میدان اصلی شهر دونتسک، که همچنان در کنترل شورشیان است، هزاران نفر به تماشای تحقیر ارتش ملی توسط شبه نظامیان رفتند. شورشیان دهها سرباز اسیر ارتش اوکراین– برخی در لباس ژنده و پاره نظامی و عده ای در لباس شخصی پاره و کثیف – را واداشتند تا در میان سوت و هوی مردم به آهنگ سرودهای ملی روسیه رژه بروند، و در آن میان از زدن سرنیزه تفنگ به پهلوی آنها هم دریغ نکردند. تماشاچیان هم که به هیجان آمده بودند، با شورشیان همراهی می کردند و سربازان را تحقیر می کردند.

رژه امروز سربازان شکست خورده و اسیر اوکراینی، تقلیدی از رفتار تحقیرآمیز سربازان اتحاد شوروی با اسرای جنگی آلمان در جنگ جهانی دوم بود، وقتی که در سال ۱۹۴۴ (۱۳۲۳)، سربازان ارتش سرخ، دهها هزار اسیرجنگی آلمانی را در خیابان های مسکو گرداندند.

الکساندر زاخارچنکو، فرمانده شورشیان پیام تحقیرآمیزی هم برای دولت مرکزی فرستاد:

«کیف گفته روز ۲۴ اوت (دوم شهریور) همزمان با روز استقلال اوکراین، رژه نظامی برپاخواهد کرد. سربازان ارتش هم در دونتسک راهپیمایی کردند، البته رژه نظامی که نبود... سربازان نیروهای مسلح کیف در خیابان های اصلی دونتسک راه رفتند. برنامه پوروشنکو عملی شد.»

دیده بان حقوق بشر با استناد به یکی از اصول کنوانسیون ژنو، که «هتک حرمت افراد، به ویژه رفتار تحقیرآمیز و خفت آور» با اسرای جنگ های مسلحانه را منع کرده، گرداندن سربازان اوکراینی در شهر را نقض حقوق بشر خوانده است. راشل دنبر، یکی از اعضای سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید اقدام شورشیان نقض آشکار یک حرکت منع شده است و می تواند جنایت جنگی محسوب شود.

XS
SM
MD
LG