لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۰

مرکل: یاید راهی بسوی صلح در اوکراین پیدا شود


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز شنبه درکیف با پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین ملاقات کرد و با او در باره تنش با روسیه به بحث پرداخت.

مرکل هنگام ورود گفت دیدارش در«زمانی دشوار اما تعیین کننده» برای تمامیت ارضی اوکراین صورت می گیرد. او تاکید کرد باید راهی بسوی صلح پیدا شود

صدراعظم آلمان ، که از پاسخ حساب شده اتحادیه اروپا به سیاست های تهاجمی روسیه در اوکراین طرفداری کرده است، پیشتر در بیانیه ای گفت او به پوروشنکوو یادآور خواهد شد مناقشه کشورش فقط از راه های سیاسی می تواند حل شود و آتش بس باید هر چه رود تر برقرار شود. پتروپورشنکو از دیدار مرگل و حمایت آلمان سپاسگزاری کرد.

در این میان، حدود ۲۰۰ کامیون در کاروان کمک روسیه که عازم اوکراین شرقی بودند، مسیر خود را تغییر دادند و به روسیه باز گشتند. هنوز روشن نیست آنها حامل چه کالاهایی بودند.

خبرنگاران اسوشیتد پرس که کاروان را روز جمعه در مسیر لوهانسک دنبال می کردند گقتند صداهایی که از برخی تریلی ها شنیده می شد نشان می داد کاملا پر نبودند.

روز جمعه، مقامات کاخ سفید گفتند حرکت غیر مجاز کامیون ها به داخل اوکراین، حاکمیت کشور را نقض می کند.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی گفته بود روسیه یابد کاروان را بیرون ببرد یا با پیامدهایی روبرو خواهد شد. او همچنین گفت امریکا قصد دارد موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به بحث بگذارد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز نسیت به حرکت کاروان ابراز نگرانی کرد و گفت هر اقدام یک جانبه ای می تواند وضعیت در اوکراین شرقی را که هم اینک خطرناک است، بدتر کند.

در نیویورک، ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد ادعاهای حضور نظامی روسیه در سرزمین اوکراین را به چالش گرفت و گقت کسانی که چنین ادعایی دارند باید آنرا ثابت کنند.

XS
SM
MD
LG