لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

روسیه به آمریکا در مورد کاروان کمک بشردوستانه به اوکراین اطمینان داد


دریادار جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون
دریادار جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون

وزیر دفاع روسیه روز جمعه به همتای آمریکایی خود اطمینان داد که نیروهای نظامی آن کشور هیچ دخالتی در نحوه ارسال محموله کمک‌های بشردوستانه مسکو به مناطق شرقی اوکراین ندارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، با اعلام این مطلب گفت در نخستین مکالمه وزیران دفاع روسیه و آمریکا از اواخر ماه آوریل گذشته (اوایل اردیبهشت ماه)، سرگئی شویگو به چاک هیگل همتای آمریکایی خود اطمینان داده است کاروان کمک‌های روسیه که شامل بیش از ۲۵۰ کامیون است، تنها اقدامی بشردوستانه از جانب مسکو است و به عنوان «بهانه‌ای برای دخالت در امور اوکراین» مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

تلویزیون دولتی روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرده بود کمک‌رسانی مسکو به مردم شرق اوکراین آغاز و این ماموریت در هماهنگی با کمیته‌بین‌المللی صلیب سرخ اجرا خواهد شد. اما صلیب سرخ بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ توافقی در این زمینه با روسیه صورت نگرفته و پیش از انجام چنین مأموریتی لازم است «جزئیات عملی آن روشن شود.»

براساس بیانیه امروز دریادار کربی، وزیر دفاع روسیه در گفتگو با همتای آمریکایی خود همچنین تاکید کرده است که «کالاهای ارسالی تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تحویل و توزیع خواهد شد،» و این اطمینان را به آقای هیگل داده است که مسکو شرایط کیف را در نظر خواهد گرفت.

کیف و کشورهای غربی حامی آن نسبت به این اقدام روسیه به دیده تردید می‌نگرند. کیف از آن نگران است که مسکو در پوشش عملیات امدادرسانی، یا قصد انجام یک عملیات مخفیانه نظامی را دارد یا قصد دارد به شورشیان جدایی‌طلب در مناطق شرقی اوکراین اسلحه برساند؛ و اعلام کرده است که به این کاروان اجازه ورود نخواهد داد.

سخنگوی پنتانگون، در بیانیه کتبی که در این زمینه منتشر کرد، به این که آیا دو طرف در مورد ادعای اوکراین – مبنی بر انهدام ستونی از خودروهای زرهی ارتش روسیه در نزدیکی کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه مسکو – گفتگو کرده‌اند یا خیر، اشاره‌ای نکرد.

XS
SM
MD
LG