لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

یک پیامد دیگر حمله به ا‌وکراین: نماینده روسیه از رقابت آوازخوانی «یوروویژن» کنار گذاشته شد


گروه ایتالیایی «مانسکین» برنده یوروویژن ۲۰۲۱
گروه ایتالیایی «مانسکین» برنده یوروویژن ۲۰۲۱

به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اتحادیه رسانه‌های اروپایی «ایی‌بی‌یو» اعلام کرد که نماینده روسیه حق شرکت در رقابت امسال آوازخوانی اروپا موسوم به «یوروویژن» را ندارد.

این در حالی است که این اتحادیه پیشتر با بیان این که مسائل سیاسی تأثیری در برگزاری این رویداد هنری نخواهد داشت، گفته بود مانعی برای شرکت نماینده روسیه در یوروویژن وجود ندارد.

با این حال به نظر می‌رسد وخامت اوضاع در اوکراین و افزایش اعتراضات کشورهای عضو اتحادیه رسانه‌های اروپایی، شرایط را تغییر داده است.

به گزارش رویترز، این اتحادیه با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی از اوج‌گیری بحران بی‌سابقه اوکراین، گفت که شرکت نماینده روسیه در یوروویژن به اعتبار این رقابت لطمه خواهد زد.

در روزهای اخیر، اوکراین و رسانه های ملی چند کشور اروپایی دیگر، مانند سوئد، دانمارک، هلند، لیتوانی و نروژ، خواستار اخراج روسیه از یوروویژن شده بودند.

ادامه حملات همه جانبه زمینی، هوایی، و دریایی روسیه به اوکراین با انتقادات گسترده‌ای در اروپا همراه شده است.

فنلاند روز جمعه اعلام کرد در صورت حضور روسیه در یوروویژن در این رقابت آوازخوانی شرکت نخواهد کرد؛ تصمیمی که احتمالا از سوی تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان نیر مطرح شده است.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تحریم‌های اقتصادی شدیدی را علیه این کشور به دنبال داشت و موجب لغو رویدادهای ورزشی مهمی چون فینال لیگ قهرمانان فوتبال اروپا در سنت پترزبورگ یا مسابقه جایزه بزرگ اتوموبیلرانی فرمول یک در شهر بندری سوچی شد.


امسال رقابت آوازخوانی اروپا در ۱۴ مه در شهر تورین ایتالیا برگزار می‌شود که قهرمان دوره گذشته یوروویژن است.

روسیه که هنوز نماینده خود را معرفی نکرده بود، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در یوروویژن شرکت کرد و در سال ۲۰۰۸ برنده این مسابقه شده است.

نیکولاس چرنوتیتسکی، مدیر شرکت پخش عمومی «سوسپلین» اوکراین، در نامه خود به اتحادیه رسانه‌های اروپایی، با بیان این که روسیه «متجاوز» و «ناقض قوانین بین‌المللی» است، گفت که شرکت این کشور در یوروویژن نیت برگزاری این رقابت را تضعیف می‌کند.

به گفته او، تلویزیون دولتی روسیه «عنصر جنگ اطلاعاتی دولت روسیه علیه اوکراین» است.

نمایندگان کشورهای حاضر در یوروویژن توسط تلویزیون‌های دولتی اعضای اتحادیه برگزیده می‌شوند.

ا‌وکراین، اخیرا آلینا پاش نماینده امسال خود در یوروویژن را به دلیل جنجالی که پیرامون حواشی سفر او به شبه جزیره کریمه بر پا شده بود، کنار گذاشت.

هرچند که این کشور قصد شرکت در رقابت این دوره را نداشت، ولی درنهایت تصمیم گرفت تا رپ‌خوان جوانی به نام کالوش که در رقابت داخلی دوم شده بود را به تورین ایتالیا بفرستد.


اختلافات روسیه و اوکراین سابقه‌ای طولانی در یوروویژن دارد و یکی از مشکلات بزرگ بررگزارکنندگان محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ روسیه از مدعیان جدی کسب عنوان قهرمانی یوروویژن بود، اما نماینده اوکراین مشهور به جمالا، که از تاتارهای شبه جزیره کریمه است، با اجرای ترانه‌ای جنجالی درباره اخراج هزاران نفر از منطقه زادگاهش در دریای سیاه توسط استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق برنده شد.

سال بعد نیز که اوکراین میزبان این رقابت آوازخوانی بود، مانع حضور نماینده روسیه در یوروویژن شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG