لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

چالش دیگر حمله روسیه به اوکراین: شیوع کرونا و فشار مضاعف بر مراکز درمانی


در حالی که اوکراین تحت حمله روسیه قرار دارد، شهروندان این کشور با ویروس کرونا نیز دست و پنجه نرم می‌کنند؛ وضعیتی که احتمال دارد با شرایط کنونی وخیم‌تر شود.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و فضای مجازی تعداد زیادی از اوکراینی‌ها را کنار هم نشان می‌دهد در حالی که تنها تعداد اندکی ماسک دارند.

در حالی که شمار زیادی از اوکراینی‌ها به کشورهای همسایه سرازیر شده‌اند، کارشناسان بهداشتی انتظار دارند این کشورها شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ و فشار مضاعف بر سیستم درمانی خود باشند.

دکتر اریک تونر پژوهشگر ارشد مرکز امنیت سلامت در دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید: مشکلات ناشی از جنگ و شیوع کرونا در داخل کشور به مراتب بدتر خواهد بود، چرا که بیمارستان‌ها علاوه بر آسیب‌دیده‌های جنگ پذیرای بیماران مبتلا به کرونا نیز هستند؛ در حالی که این شرایط باعث شده با کمبود نیرو مواجه شوند. از همین رو، قرنطینه کردن بیماران و حفظ فاصله اجتماعی بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود.

دکتر‌ تونر می‌گوید حمله روسیه به توانایی اوکراین برای ردیابی ویروس نیز آسیب می رساند و این موضوع برای اپیدمیولوژیست‌ها ضرر عمده‌ای خواهد بود چرا که این کشور در قلب اروپای شرقی قرار دارد.

اوکراین روزانه به طور متوسط حدود ۲۶ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا را ثبت می‌کند.

به گزارش نیویورک تایمز، تنها حدود یک سوم از جمعیت ۴۴ میلیونی اوکراین به طور کامل در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG