لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

شان پن در اوکراین؛ سینماگر آمریکایی درباره تهاجم نظامی روسیه فیلم مستند می‌سازد


شان پن
شان پن

شان پن، سینماگر مشهور آمریکایی به اوکراین رفته است تا از تهاجم نظامی روسیه به این کشور یک فیلم مستند بسازد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر ریاست جمهوری اوکراین پنجشنبه ضمن اعلام این خبر گفت شان پن در شهر کی‌یف است.

او که برنده دو جایزه اسکار بازیگری است، در یکی از کنفرانس‌های مطبوعاتی دولت در کی‌یف حضور داشت، و در ویدئویی که در حساب اینستاگرم ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد، در حال گفت‌وگو با او دیده می‌شود.

در پیامی که به زبان اوکراینی در صفحه فیسبوک دفتر ریاست جمهوری اوکراین منتشر شد، گفته می‌شود «این کارگردان به کی‌یف سفر کرده است تا رویدادهای کنونی اوکراین را ضبط کند و به عنوان یک مستندساز حقیقت را درباره حمله روسیه به کشور ما به جهان بگوید.»

شان پن
شان پن

در ادامه این پیام گفته می‌شود که «امروز شان پن از جمله کسانی است که هنگام حضور در ا‌وکراین، حمایت خود را از اوکراین اعلام کرده است. کشور ما به خاطر چنین شجاعت و صداقتی از او سپاسگزار است.»

در بخش دیگری از این پیام، اقدام شان پن «حرکت شجاعانه‌ای» توصیف شده که «بسیاری دیگر از جمله سیاستمداران غربی» فاقد آن هستند.

شان پن در ماه نوامبر گذشته نیز به اوکراین رفته بود تا گفت‌وگوهایی را با مقامات، سربازان، و روزنامه‌نگاران اوکراینی درباره چگونکی دفاع از کشور خود ترتیب دهد.

به گفته شبکه «ان‌بی‌سی»، شان پن ۶۱ ساله این مستند را برای «استودیوهای وایس» تهیه می‌کند.

او در شرایطی به اوکراین رفته که روسیه از اوایل روز پنجشنبه تهاجم نظامی گسترده‌ای را علیه این کشور آغاز کرده است و شهر کی‌یف، پایتخت، زیر بارانی از بمب‌، موشک و گلوله قرار دارد.

شان پن
شان پن

شان پن علاقه زیادی به سوژه‌های سیاسی و اجتماعی دارد و در گذشته نیز به دلیل فعالیت‌های خود در این حوزه خبرساز شده است.

گفت‌وگوی او با خواکین گوزمان، قاچاقچی مواد مخدر مکزیکی که به «ال چاپو» شهرت دارد و بعدها دستگیر شد، جنجال بزرگی به پا کرد.

در سال ۲۰۱۸ گفته شد که شان پن در حال ساخت مستندی درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف دولت عربستان سعودی، است که در کنسولگری این کشور در ترکیه به قتل رسید.

XS
SM
MD
LG