لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

پیامد تهاجم نظامی به اوکراین؛ مسابقه اتومبیل‌رانی فرمول یک در روسیه لغو شد


مسابقه جایزه بزرگ روسیه در شهر سوچی
مسابقه جایزه بزرگ روسیه در شهر سوچی

به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، رقابت اتوموبیلرانی فرمول یک که قرار بود در شهر سوچی روسیه برگزار شود، لغو شد.

سازمان برگزارکننده رقابت‌های فرمول یک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پس از تبادل نظر با سایر شرکای خود، به این‌ نتیجه رسیده است که برگزاری مسابقه جایزه بزرگ روسیه در شهر سوچی در شرایط کنونی غیرممکن است.

این سازمان با اشاره به شوک و غم ناشی از وضعیت ا‌وکراین، ابراز امیدواری کرد تا راهکار سریع و مسالمت‌آمیزی برای این بحران پیدا شود.

مسابقه جایزه بزرگ روسیه قرار بود ۲۵ سپتامبر در شهر سوچی برگزار شود.

مسابقه جایزه بزرگ روسیه در شهر سوچی
مسابقه جایزه بزرگ روسیه در شهر سوچی

در ساعات گذشته، برخی از رانندگان و تیم‌های شرکت‌کننده ضمن محکومیت حمله روسیه به اوکراین، به صراحت اعلام کرده اند در گراندپری روسیه شرکت نخواهند کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه یکی از هواداران رقابت‌های فرمول یک است و در سال ۲۰۱۴ نقش مهمی در اعطای میزبانی مسابقه جایزه بزرگ به شهر سوچی ایفا کرد.

او در این شهر ساحلی تفریحی در سواحل دریای سیاه، صاحب یک کاخ بزرگ و مجلل است.

ولادیمیر پوتین در کنار لوییس همیلتون
ولادیمیر پوتین در کنار لوییس همیلتون

قرار بود این آخرین دوره‌ای باشد که گراندپری روسیه در سوچی برگزار می‌شود و این مسابقه در سال ۲۰۲۳ به سنت پترزبورگ، شهر زادگاه ولادیمیر پوتین منتقل خواهد شد.

به دستور ولادیمیر پوتین و با حمایت سازمان‌های دولتی از جمله شرکت «گازپروم» پیست مجهزی برای مسابقه جایزه بزرگ روسیه در سنت پترزبورگ ساخته شده است.

با این حال به نظر می‌رسد که با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، آینده برگزاری مسابقه جایزه بزرگ روسیه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

XS
SM
MD
LG