لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

یوفا میزبانی فینال جام قهرمانان اروپا را از روسیه پس می‌گیرد


به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اتحادیه فوتبال اروپا «یوفا» میزبانی فینال جام قهرمانان را که قرار بود در شهر سنت پترزبورگ برگزار شود، از روسیه پس می‌گیرد.

یک منبع خبری به شرط عدم افشای نام خود به آسوشیتدپرس گفته است کمیته اجرایی یوفا جلسه ویژه‌ای را برای بررسی حمله روسیه به اوکراین ترتیب داده تا لغو میزبانی این مسابقه در سنت پترزبورگ در ۲۹ مه را قطعی کند.

اتحادیه فوتبال اروپا، ساعاتی پیش با انتقاد شدید از حمله روسیه به اوکراین، گفت که اقدامات «جدی و فوری» را در این رابطه انجام خواهد داد.

یوفا، ضمن تأیید برگزاری این جلسه ویژه، همراه با جامعه بین‌المللی، نسبت به وخامت وضعیت امنیتی در اروپا ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه ضمن محکومیت شدید اقدام روسیه، حمایت خود را از مردم اوکراین اعلام کرد.


با توجه به احتمال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، دولت بریتانیا و تعدادی از کلوب‌های هواداران از چندی پیش خواستار لغو میزبانی شهر سنت پترزبورگ شده بودند که از حمایت مالی «گازپروم» غول انرژی دولتی روسیه برخوردار است.

گازپروم، یکی از حامیان اصلی رقابت‌هایی است که توسط ‌اتحادیه فوتبال اروپا برگزار می‌شود. با توجه به رویدادهای اخیر، انتظار می‌رود که یوفا همکاری با این شرکت دولتی روسی را مورد بازبینی قرار دهد.

اتحادیه فوتبال اروپا در روزهای اخیر درباره احتمال تغییر محل برگزاری فینال جام قهرمانان اروپا اظهارنظری نکرده بود ولی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در پنجشنبه، شرایط را تغییر داد.

در همین حال مشخص نیست که تیم ملی فوتبال روسیه تحت چه شرایطی در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر مقابل حریفان خود قرار می‌گیرد.

روسیه در مرحله حذفی، ۲۴ مارس مقابل لهستان قرار می‌گیرد و در صورت پیروزی با برنده جمهوری چک و سوئد بازی خواهد کرد.

فدراسیون‌های فوتبال لهستان، جمهوری چک، و سوئد با اشاره به «تشدید شرایط نظامی» و «ناامنی» در منطقه از فدراسیون جهانی فوتبال خواسته‌اند این بازی‌ها در روسیه برگزار نشود؛ فیفا هنوز در این رابطه اظهار نظری نکرده است.

کمیته بین‌المللی المپیک، برخی از فدراسیون‌های جهانی، باشگاه‌های ورزشی، و تعدادی از ورزشکاران سرشناس نیز ضمن محکومیت تهاجم نظامی روسیه، با مردم اوکراین ابراز همبستگی کردند.

XS
SM
MD
LG