لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

بایدن: تحریم‌های روسیه حداکثری و بلندمدت خواهد بود


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال ایراد نطق در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین. پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در حال ایراد نطق در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین. پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۵ اسفند، حمله روسیه به اوکراین را «از‌ پیش‌ برنامه‌ریزی‌شده» خواند و اعلام کرد آمریکا و متحدانش که نیمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند، تحریم‌های اقتصادی بیشتری را علیه مسکو اعمال می‌کنند.

این تحریم‌ها که در پاسخ به تهاجم روسیه به اوکراین وضع‌ می‌شود، بخش‌های مهم و راهبردی روسیه را هدف قرار خواهند داد.

آقای بایدن گفت این تحریم‌ها به نوعی طراحی شده است که اثرات آن روی روسیه، حداکثری و دراز مدت خواهد بود و بر «جاه طلبی‌های» پوتین اثر خواهد گذاشت.

جو بایدن در این نطق، پوتین را فردی یاغی خواند که می‌خواهد با تحمیل هزینه‌ گزاف بر سرزمین و اقتصاد این کشور، «امپراتوری روسیه» را احیا کند.

رئیس جمهوری آمریکا که ساعاتی پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین در کاخ سفید و در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اعلام کرد: «پوتین متجاوز است. پوتین این جنگ را انتخاب کرد و اکنون او و کشورش عواقب آن را متحمل خواهند شد.»

بایدن با تاکید بر این‌که این دور از تحریم‌ها که برآمده از رایزنی و مشورت با کشورهای متحد آمریکا است گفت که «فشار‌ها بر روسیه به گونه‌ای خواهد بود که اثرات آنها برای سال‌ها احساس خواهد شد.»

او همچنین گفت بیش از نیمی از واردات فناوری پیشرفته روسیه مسدود خواهد شد که این، به توانایی‌های نظامی و فناوری مسکو ضربه‌ وارد می‌کند.

بایدن همچنین اعلام کرد که ایالات متحده بر چهار بانک عمده روسی تحریم اعمال می‌کند. این بدان معنی است که «کلیه دارایی‌های آنها در آمریکا مسدود خواهد شد.»

رئيس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خودش همچنین به اقدام آمریکا در انتشار اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده برای آشکار سازی تلاش‌های تبلیغاتی روسیه جهت بهانه‌جویی برای توجیه حمله به اوکراین اشاره کرد.

آقای بایدن با اشاره به افزایش قیمت نفت، گفت برای کاهش قیمت انرژی در آمریکا و خارج از کشور تلاش می‌کند که شامل گفت‌وگو با عرضه کنندگان نفت می‌شود. او همچنین از شرکت‌ها انرژی خواست قیمت‌های سوخت را بالا نبرند.

جو بایدن گفت ما مطمئن خواهیم شد که پوتین در عرصه بین‌المللی به چهره‌ای منفور مبدل شود و هشدار داد که کشورهایی که در کنار «تجاوز عریان روسیه به اوکراین» قرار می‌گیرند، از این لکه ننگ مبرا نخواهند بود.

لحظاتی پیش از سخنان رئيس جمهوری آمریکا، رسانه‌های ایران از مکالمه ابراهیم رئيسی، رئيس جمهوری اسلامی ایران با ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه خبر دادند. آقای رئيسی در سخنانی که نشان از حمایت او از حمله روسیه به اوکراین داشت، گفت که «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

جو بایدن تاکید کرد که آمریکا به اوکراین نیرو نمی‌فرستد اما در هشداری به روسیه گفت که ایالات متحده و متحدان ناتو، از وجب به وجب قلمروی ناتو با قدرت کامل دفاع خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG