لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

آیا جنگ پوتین از اوکراین فراتر خواهد رفت؟


جنگ پوتین چقدر پیش خواهد رفت؟ آیا او نه تنها شرق، بلکه غرب اوکراین را هم تحت سلطه خود درخواهد آورد؟ آیا روسیه در نهایت در بحران اوکراین گرفتار خواهد شد؟

این‌ها سوالاتی است که جیکوب هیل‌براون، سردبیر «نشنال اینترست» تلاش کرده به آنها پاسخ دهد.

او می‌گوید بعید است که پوتین قصد اشغال اوکراین را داشته باشد و در حال حاضر، بر روی تسلط بر آسمان این کشور متمرکز است.

هیل‌براون معتقد است قصد نهایی پوتین احتمالاً ایجاد یک دولت دست نشانده است و در این راستا، او تلاش می‌کند تا ارتش اوکراین را بی‌اثر کرده و تا آنجا که ممکن است غرور فرهنگی و ملی اوکراین را نابود می‌کند.

پوتین همچنین به دنبال از میان برداشتن نخبگان اوکراینی خواهد بود درست همانطور که اتحاد جماهیر شوروی در بلوک شرق پس از جنگ جهانی دوم انجام داد.

در عین حال گفته می‌شود که او قصد دارد ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور فاسد پیشین اوکراین را که در سال ۲۰۱۴ از قدرت برکنار شد، دوباره بر سر کار بیاورد.

هیل‌براون می‌نویسد دولت کنونی اوکراین به رهبری ولودیمیر زلنسکی، احتمالاً باید به دنبال مکانی برای دولت در تبعید بگردد، اما یافتن جایی که به آن اجازه دهد از مقاومت مسلحانه در خارج از اوکراین حمایت کند، آسان نخواهد بود. تضمین های امنیتی ناتو نیز شامل حمایت از شورشیان همسایه نمی‌شود.

هیل‌براون می‌گوید پوتین ناخواسته ناتو را احیا کرد، اتحاد شکل گرفت و پروژه خط لوله گاز «نورد استریم ۲» نیز منتفی شد.

از طرفی پیامدهای اقتصادی تحریم‌ها برای آمریکا و اروپا ممکن است قابل توجه باشد و پوتین درجه تحمل اروپایی را به این شکل می‌سنجد.

فعلا توپ در زمین پوتین بوده است اما با این حمله و ادامه واکنش‌ها از سوی غرب، روسیه از «مخالف» تبدیل به «دشمن» می‌شود و نتیجه آن می‌تواند فضای سیاسی جهان را تا دهه‌ها بعد شکل دهد.

XS
SM
MD
LG