لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

روسیه یک خبرنگار آمریکایی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد


اِوِن گرشکوویچ
اِوِن گرشکوویچ

سرویس امنیتی روسیه خبرنگار آمریکایی روزنامه «وال استریت ژورنال» را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد، این نخستین بار است که از هنگام پایان جنگ سرد یک خبرنگار آمریکا به اتهام جاسوسی در روسیه بازداشت می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، روزنامه وال استریت جورنال ضمن تکذیب اتهام جاسوسی خبرنگار خود خواستار آزادی او شد.

سرویس امنیت فدرال روسیه که با نام اختصاری «اف‌اس‌بی» شناخته می‌شود، پنجشنبه ادعا کرد که اِوِن گرشکوویچ در شهر یکاترینبورگ در حالی که در تلاش برای دستیابی به اطلاعات طبقه‌بندی شده بود، بازداشت شد.

این سرویس که بالاترین سازمان امنیتی داخلی روسیه، و جانشین «کی‌جی‌بی» در دوران شوروی پیشین است، ادعا کرد که گرشکوویچ «براساس دستورالعمل‌های طرف آمریکایی برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه دولتی در مورد فعالیت‌های یکی از شرکت‌های مجتمع نظامی-صنعتی روسیه عمل می‌کرد.»

این در حالی است که روزنامه وال استریت ژورنال به شدت ادعای سازمان اف‌اس‌بی را رد می‌کند، و ضمن ابراز همبستگی با اون گرشکوویچ و خانواده او، خواستار آزادی فوری خبرنگار «مورد اعتماد و فداکار» خود شد.

اِوِن گرشکوویچ
اِوِن گرشکوویچ

این دستگیری در میان تنش‌های غرب و مسکو بر سر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، و در شرایطی صورت می‌گیرد که کرملین سرکوب فعالان مخالف، روزنامه‌نگاران مستقل، و گروه‌های جامعه مدتی را تشدید می‌کند.

اون گرشکوویچ نخستین خبرنگار آمریکایی است که به اتهام جاسوسی در روسیه از سپتامبر ۱۹۸۶ به این سو دستگیر می‌شود. در آن هنگام نیکلاس دانیلوف، خبرنگار «یواس‌ نیوز اند ورلد» در مسکو بازداشت شد ولی ۲۰ روز بعد بدون هیچ اتهامی آزاد شد. آمریکا نیز یک کارمند اتحاد جماهیر شوروی را که به اتهام جاسوسی بازداشت کرده بود، آزاد کرد.

در جلسه دادگاه که پنجشنبه برگزار شد، دادگاه مسکو به سرعت حکم داد که اون گرشکوویچ باید تا تکمیل تحقیقات مربوطه در زندان باشد. در شرایطی که زندانیان پیشین آمریکایی در جریان مبادله با زندانیان روسی آزاد شدند، یک مقام ارشد روسیه گفت که هنوز برای صحبت درباره چنین معامله‌ای زود است.

واشنگتن هنوز اظهار نظر فوری در این رابطه نداشته است، هر چند که به گفته یک مقام آمریکایی، دولت ایالات متحده از وضعیت آگاهی دارد و در انتظار دریافت اطلاعات بیشتر از روسیه است.

اون گرشکوویچ که رویدادهای روسیه، اوکراین، و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق را در مسکو برای وال استریت جورنال پوشش می‌دهد، در صورت محکوم شدن به جاسوسی با احتمال محکومیت ۲۰ سال زندان مواجه است.

به گفته وکلا، فرآیند تحقیقات در پرونده‌های جاسوسی گذشته از یک سال تا ۱۸ ماه طول کشید و در این مدت ممکن است ارتباط اون گرشکوویچ با دنیای خارج بسیار محدود باشد.

اِوِن گرشکوویچ
اِوِن گرشکوویچ

اف‌اس‌بی خاطر نشان کرد که گرشکوویچ از وزارت خارجه روسیه برای کار به‌عنوان خبرنگار مجوز دارد، ولی سخنگوی این وزارتخانه مدعی شد که او از اعتبارنامه خود به‌عنوان پوشش برای «فعالیت‌هایی که هیچ ارتباطی به روزنامه‌نگاری ندارد» استفاده می‌کند.

ایوان پاولوف، وکیل مدافع برجسته روسی که در بسیاری از پرونده‌های جاسوسی و خیانت کار کرده است، می‌گوید که پرونده اون گرشکوویچ، نخستین اتهام جاسوسی علیه یک خبرنگار خارجی پس از فروپاشی شوروی است. به گفته او، به این ترتیب «قانون نانوشته دست نزدن به خبرنگاران معتبر خارجی متوقف شده است.»

این وکیل تأکید می‌کند که پرونده علیه اون گرشکوویچ برای دادن «کارت‌های برنده» به روسیه برای مبادله زندانیان در آینده درست شده است ‌و احتمالا «نه از طریق قانون، بلکه با ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک» حل خواهد شد.

این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG