لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

پارلمان ترکیه در مورد عضویت فنلاند در «ناتو» رای‌گیری می‌کند


کنفرانس خبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و سالی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند - آنکارا، بیست و هفتم اسفند ۱۴۰۱.
کنفرانس خبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و سالی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند - آنکارا، بیست و هفتم اسفند ۱۴۰۱.

پارلمان ترکیه روز پنجشنبه دهم فروردین در مورد پیشنهاد فنلاند برای پیوستن به ناتو رای‌گیری می‌کند.

فنلاند و سوئد دو همسایه شمال غربی روسیه، پس از حمله سال گذشته آن کشور به اوکراین، با درخواست برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – به دهه‌ها عدم تعهد پایان دادند.

از تیر ماه ۱۴۰۱ که پیشنهاد الحاق فنلاند و سوئد در نشست ناتو در به تصویب رسید، کشورهای عضو ناتو روند تایید نهایی عضویت این دو کشور را دنبال کرده‌اند.

مجارستان روز دوشنبه موافقت خود را با عضویت فنلاند اعلام کرد، و اکنون تنها ترکیه است که باید با رأی خود، اتفاق آرا بین اعضای فعلی ناتو را کامل کند.

با ابراز نگرانی آنکارا در این باره که فنلاند و سوئد نسبت به گروه‌هایی که ترکیه آنها را سازمان‌های تروریستی می‌داند بسیار با مدارا برخورد می‌کند، روند پیوستن این دو کشور به ناتو کند شد.

نمایندگان سه کشور در اوایل ماه جاری برای حل و فصل مسائل باقی مانده خود ملاقات کردند، اما ترکیه هنوز اعلام نکرده که در نهایت از پیشنهاد سوئد حمایت خواهد کرد یا نه.

سوئد و رهبران ناتو گفته‌اند که دولت استکهلم برای رفع نگرانی‌های ترکیه اصلاحاتی انجام داده است. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، بارها گفته که انتظار دارد فنلاند و سوئد هر دو به عضویت ناتو درآیند.

XS
SM
MD
LG