لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

رویترز: مقامات جمهوری اسلامی، روسیه، ترکیه، و سوریه در مسکو دیدار خواهند کرد


بشار اسد در کنار معاون وزیر امور خارجه روسیه
بشار اسد در کنار معاون وزیر امور خارجه روسیه

مقامات ترکیه و جمهوری اسلامی اعلام کردند که معاونان وزیران امور خارجه سوریه، ترکیه، روسیه، و جمهوری اسلامی ایران در ماه آوریل در مسکو با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه این کشور، از احتمال دیدار معاونان وزرای خارجه روسیه، ترکیه، ایران و سوریه در اوایل ماه آوریل در مسکو خبر داد.

یک مقام ارشد ترکیه نیز به خبرگزاری رویترز گفت که این دیدار برای بحث درباره وضعیت سوریه در روزهای سوم و چهارم آوریل (۱۴ و ۱۵ فروردین) در مسکو برگزار خواهد شد.

این مقام پیش‌بینی کرد که این نشست در ادامه جلسات در سطح وزرا خواهد بود و افزود: از آنجا که این جلسه در سطح فنی خواهد بود، انتظار نمی‌رود که تصمیم‌های مهمی در آن اتخاذ شود.

مقامات سوریه و ترکیه در سال گذشته با میانجیگری روسیه، متحد بشار اسد، جلساتی را به منظور عادی‌سازی روابط برگزار کردند.

روسیه در ماه دسامبر گذشته نیز میزبان جلسه وزرای دفاع سوریه و ترکیه بود و از آن زمان، مذاکرات سه جانبه گسترش پیدا کرد و جمهوری اسلامی، دیگر متحد بشار اسد، را نیز در بر گرفت.

بشار اسد پیشتر احتمال هرگونه دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، را تا زمانی که این کشور آماده خروج نظامیان خود از شمال سوریه نباشد، رد کرده بود.

رجب طیب اردوغان که زمانی بشار اسد را «تروریست» می‌خواند، به زودی با بزرگترین چالش سیاسی حکومت خود مواجه خواهد شد؛ زیرا شهروندان ترکیه در ماه مه برای شرکت در انتخاباتی حساس به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

XS
SM
MD
LG