لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

بریتانیا: ایران عرضه پهپاد شاهد به روسیه را از سر گرفته است


یک فروند پهپاد که به نظر می‌رسد از نوع شاهد است - آرشیو
یک فروند پهپاد که به نظر می‌رسد از نوع شاهد است - آرشیو

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد که به نظر می‌رسد روسیه بار دیگر به طور مرتب از ایران پهپادهای شاهد دریافت می‌کند.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که از ابتدای ماه جاری میلادی (مارس) روسیه دست‌کم از ۷۱ پهپاد سری‌های شاهد علیه اهدافی در سراسر اوکراین استفاده کرده است.

پهپادهای شاهد در سری‌های مختلف تولید می‌شود.

روسیه اواخر فوریه ۲۰۲۳ به مدت دو هفته استفاده از آن پهپادها را متوقف کرد.

وزارت دفاع بریتانیا در توئیتی گفت که روسیه احتمالا از دو محور (سرزمین کراسنودار در شرق و منطقه بریانسک در شمال شرق) برای به پرواز در آوردن پهپادهای شاهد استفاده می‌کند.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا این امر به روسیه امکان انعطاف پذیری برای هدف قرار دادن بخش وسیعی از اوکراین را می‌دهد و زمان پرواز به سمت اهداف در شمال اوکراین را کاهش می‌دهد و ممکن است تلاشی باشد تا سامانه‌های دفاعی هوایی اوکراین را به زحمت بیشتری بیاندازد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی اخیر نوروزی خود در مشهد بر خلاف شواهد ارایه شده توسط دولت‌های غربی، ارسال سلاح پهپاد به روسیه برای حمله به اوکراین را با بیان اینکه «صریحا اعلام می‌کنیم که حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کنیم» رد کرد. او گفت «سود این جنگ را کارخانه‌های اسلحه‌سازی آمریکا» می‌برند.

XS
SM
MD
LG