لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

اوکراین تصمیم روسیه برای انتقال تسلیحات هسته‌‌ای به بلاروس را محکوم کرد


نیروهای اوکراین در خط مقدم شمال شرق
نیروهای اوکراین در خط مقدم شمال شرق

یکی از مشاوران ارشد امنیتی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه گفت برنامه‌های روسیه برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس، باعث بی‌ثباتی بلاروس که به گفته او «گروگان» مسکو است، خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز شنبه تصمیم خود برای مستقر کردن تسلیحات هسته‌ای در بلاروس را اعلام کرد و با این اقدام به ناتو در مورد حمایت نظامی از اوکراین هشدار داد.

تصمیم روسیه غیرمنتظره نبود. پوتین گفت ارسال تسلیحات هسته‌ای وعده‌های منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را نقض نمی‌کند. با این حال، تصمیم او یکی از بارزترین اقدامات هسته‌ای روسیه از آغاز تهاجمش به اوکراین است. روسیه ۱۳ ماه پیش به اوکراین حمله کرد.

به گزارش رویترز، رئیس شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، الکسی دانیلوف، تصمیم روسیه برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس را «گامی به سوی بی‌ثبات‌سازی داخلی» بلاروس خواند و گفت که این اقدام سطح «تفکرات منفی و طرد عمومی» روسیه و پوتین را در جامعه بلاروس به اوج می‌رساند.

او در توئیتی نوشت: «کرملین، بلاروس را گروگان هسته‌ای گرفته است.»

پوتین برنامه‌های خود برای استقرار تسلیحات را به اقدامات آمریکا در اروپا تشبیه کرد و گفت روسیه کنترل این تسلیحات را به بلاروس نمی‌دهد.

پوتین گفت: «ما (تسلیحات هسته‌ای) را تحویل نمی‌دهیم. و آمریکا (نیز آنها را) به متحدان خود تحویل نمی‌دهد. ما از اساس همان کاری را می‌کنیم که آنها یک دهه است انجام می‌دهند.»

با این حال این ممکن است اولین بار از اواسط دهه ۱۹۹۰ باشد که مسکو چنین تسلیحاتی را در خارج از روسیه مستقر می‌کند. کارشناسان به رویترز گفتند که این یک تحول قابل توجه است، زیرا روسیه تاکنون افتخار می‌کرد که برخلاف آمریکا سلاح‌های هسته‌ای را در خارج از مرزهای خود مستقر نکرده است.

واشنگتن نگرانی‌ها در مورد اعلام پوتین و احتمال استفاده مسکو از سلاح‌های هسته‌ای در جنگ اوکراین را کم اهمیت جلوه داد. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت واشنگتن هیچ دلیلی برای تغییر موقعیت استراتژیک هسته‌ای خود یا هیچ نشانه‌ای از روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای ندیده است. او گفت آمریکا به دفاع جمعی از اتحاد ناتو متعهد است.

این مقام آمریکایی گفت روسیه و بلاروس مدتی بود که در مورد انتقال تسلیحات هسته‌ای صحبت می کردند.

XS
SM
MD
LG