لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

کارزار جدید برای جذب نیروی نظامی در روسیه


پوستر گروه شبه ‌نظامی واگنر برای جذب نیرو در خیابان‌های مسکو. ۲۷ مارس ۲۰۲۳. رویترز.
پوستر گروه شبه ‌نظامی واگنر برای جذب نیرو در خیابان‌های مسکو. ۲۷ مارس ۲۰۲۳. رویترز.

بسیج ۳۰۰ هزار ذخیره در سپتامبر گذشته که به عنوان فراخوان «موقتی» اعلام شد، موجی از وحشت در سراسر روسیه به‌همراه داشت، زیرا اکثر مردان زیر ۶۵ سال به طور رسمی بخشی از نیروی ذخیره هستند. ده‌ها هزار نفر به جای معرفی خود از کشور گریختند.

کرملین انکار می‌کند که در پی جذب نیروی جدید است. اما با راه‌اندازی مراکزی در مناطق مختلف و با تماس‌های تلفنی مردان را برای ثبت نام به‌عنوان نیروی ذخیره ترغیب می‌کند. بر اساس گزارش اخیر مؤسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده، مسکو نمی‌خواهد پس از اینکه موج اول جذب نیرو بسیار نامحبوب شد، موج دوم بسیج را رسماً اعلام کند.

یکی از اهالی مسکو به آسوشیتدپرس گفت که کارفرمای او که یک سازمان دولتی است، کارت‌های ثبت نام همه کارمندان مرد در سنین جنگ را جمع آوری کرده و گفته است که ثبت نام آنها را به تعویق می‌اندازد. اما او گفت که با این حال به وحشت افتاده است.

او که خواست نامش فاش نشود، گفت: «هیچکس نمی‌خواهد ناگهان تفنگ در دست به جنگ اعزام شود.»

دیگر گزارش‌های تاییدنشده در رسانه‌ها می‌گویند که مقامات به دولت‌های منطقه‌ای گفته‌اند که تنها تعداد معینی از داوطلبان را جذب کنند. برخی از مقامات هم گفته‌اند که مراکز جذب نیرو مردان را وادار به امضای قراردادهایی می‌کنند که به‌عنوان سربازان حرفه‌ای به جنگ اعزام شوند.

در روسیه همه مردان از سن ۱۸ تا ۲۷ سال باید یک سال در ارتش خدمت کنند، اما بخش زیادی از آنها به دلایل جسمانی از خدمت سربازی معاف می‌شوند و یا در صورت تحصیل خدمتشان به تعویق می‌افتد. شمار مردانی که از خدمت سربازی اجتناب می‌کنند به ویژه در مسکو و سایر شهرهای بزرگ بسیار زیاد است و بسیاری از آنها به سادگی به حکم مأموران که برگه احضار اجباری آنها را به همراه دارند اعتنا نمی‌کنند.

رسانه خبری «مدیازونا» به ۲۴۷ حکم در ۵۳۶ پرونده جنایی در این‌گونه موارد اشاره کرده و می‌گوید که بیش از یک سوم از محکومان به احکام تعلیق محکوم شدند که به موجب آن مقامات می‌توانند در هر زمانی آنها را به خط مقدم اعزام کنند.

کاترینا استپاننکو، تحلیلگر روسیه در مؤسسه مطالعات جنگ، گفت که کارزار فعلی جذب نیرو شبیه به کارزاری است که تابستان گذشته به اجرا گذاشته شد.

در آن زمان، مقامات از مشوق‌های مالی نیز استفاده کردند و گردان‌های داوطلب مختلف تشکیل شدند، اما این تلاش‌ها به وضوح موفقیت‌آمیز نبودند.

XS
SM
MD
LG