لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

متحد پوتین خواهان منع فعالیت‌ دیوان کیفری بین‌المللی در روسیه شد


پرتره‌ای از نصف صورت هیتلر و پوتین در دست یک معترض ضدجنگ در بارسلون، اسپانیا، که روی آن نوشته شده است «نگذارید تاریخ تکرار شود» آرشیو.
پرتره‌ای از نصف صورت هیتلر و پوتین در دست یک معترض ضدجنگ در بارسلون، اسپانیا، که روی آن نوشته شده است «نگذارید تاریخ تکرار شود» آرشیو.

در پی صدور حکم جلب ولادیمیر پوتین از سوی دیوان کیفری بین‌المللی، رئیس پارلمان روسیه خواستار منع فعالیت‌های این نهاد در خاک روسیه و تعیین مجازات قانونی برای هواداران آن شد.

ویاچسلاو وُلُدین، روز شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲، در یادداشتی تلگرامی، بر وضع قانون به منظور جلوگیری از هرگونه فعالیت دیوان کیفری بین‌المللی در روسیه تاکید کرد.

به گزارش رویترز، رئیس دومای روسیه از تعیین مجازات‌های قانونی علیه هرگونه کمک یا هواداری از دیوان کیفری بین‌المللی در قلمرو خاک روسیه اعلام حمایت کرده است.

وُلُدین با اشاره به منع قانونی محاکمه شهروندان آمریکایی در دیوان لاهه که از سوی قانونگذاران آمریکا اعمال شده، خواستار وضع قانونی مشابه در روسیه شده است.

قدرتهای بزرگ جهانی از جمله آمریکا، روسیه و چین در دیوان کیفری بین‌المللی عضویت ندارند.

دیوان کیفری بین‌المللی، ولادیمیر پوتین را به ارتکاب جنایات جنگی در قالب کودک‌ربایی از اوکراین و انتقال غیرقانونی آنها به روسیه متهم کرده و حکم جلب او را صادر کرده است.

بر پایه قوانین بین‌المللی، تحمیل هرگونه تغییر جغرافیایی در محل اقامت غیرنظامیان به وسیله نیروهای اشغالگر ممنوع اعلام شده است.

در همین راستا، اوکراین با وجود عدم عضویت در دیوان بین‌المللی لاهه، فعالیت‌های این نهاد قضائی برای انجام تحقیقات جنایی در خاک خود را مجاز اعلام کرده است.

همزمان با درخواست دیوان لاهه برای همکاری جامعه جهانی در بازداشت ولادیمیر پوتین، مقامات روسی تهدید کرده‌اند که هرگونه تلاش برای عملی‌شدن این حکم، به منزله اعلان جنگ علیه این کشور هسته‌ای محسوب خواهد شد.

کرملین تصمیم دیوان لاهه برای صدور این حکم را جانبدارانه دانسته و ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG