لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

جمهوری آذربایجان مدعی «تسلط» بر مناطقی در مرز با ارمنستان شد 


سربازان جمهوری آذربایحان در یک پست ایست و بازرسی (آرشیو)
سربازان جمهوری آذربایحان در یک پست ایست و بازرسی (آرشیو)

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شده است که نیروهای نظامی این کشور توانسته‌اند بر «مناطقی» در مرز با ارمنستان «مسلط» شوند.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان که توسط خبرگزاری روسی «تاس» انتشار یافته، آمده است: امروز پنج‌شنبه (دهم فروردین‌ماه) یگان‌های نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، «کنترل تعدادی ارتفاعات و مناطق» در منطقه «لاچین» نزدیک مرز با ارمنستان را به دست آورده‌اند.

این ادعای مرزی مناقشه‌برانگیز، در آستانه راه‌اندازی جاده‌ای جدید که قره‌باغ را به ارمنستان وصل خواهد کرد، صورت گرفته است.

بیست و چهارم شهریورماه ۱۴۰۱ پس از مجموعه تلاش‌هایی بین‌المللی، سرانجام مرز میان کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که صحنه درگیری‌های خونین در روزهای پیش از آن شدن بود، با توافق طرفین بر «آتش‌بس» رو به آرامش گذاشت.

درگیری نظامی سال گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که چندین روز به طول انجامید، منجر به مرگ ده‌ها نفر، آواره شدن صدها نفر و برهم خوردن برخی مناسبت مرزی در منطقه شد.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است: با راه‌اندازی «جاده جدید لاچین»، چندین ارتفاعات فرماندهی، جاده‌های اصلی و فرعی و همچنین منطقه وسیعی «بین روستاهای جاغازور و زابوخ» در بخش لاچین «تحت کنترل قرار گرفت.»

در نتیجه جنگ «شش هفته‌ای» سال ٢٠٢٠ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز نزدیک به «۶۶۰۰ نفر» از دو طرف کشته شدند و جمهوری آذربایجان کنترل بخش‌های زیادی از «قره‌باغ کوهستانی» و مناطق اطرافش را به‌دست گرفت.

پس از آن، قرارداد صلحی به ابتکار روسیه میان این دو کشور امضا شد و بخش از ارتش مسکو به عنوان «صلح‌بان» در منطقه مستقر شدند.

در زمان آن درگیری‌های خونین، برخی از نمایندگان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بیانیه‌ای تحت عنوان امامان جمعه مناطق شمال‌غرب ایران منتشر و از تهاجم نظامی آذربایجان به ارمنستان، حمایت کردند.

با این وجود، اندکی بعد با گسترش اقدامات جمهوری آذربایجان در نوار مرزی مشترک با ارمنستان و ایجاد محدودیت‌هایی برای تردد برخی کامیون‌ها و خودروها از جمله رانندگان ایرانی، لحن مقامات تهران اندکی نسبت به مواضع پیشین، تغییر یافت.

XS
SM
MD
LG