لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

لاوروف: استدلال‌های آمریکا درباره تعلیق مشارکت روسیه در پیمان استارت نو «باطل» است


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید: «استدلال ایالات متحده در مورد تعلیق مشارکت روسیه در پیمان استارت نو از نظر قانونی باطل است.»

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌تر تعلیق اجرای پیمان «استارت نو» از سوی روسیه را «قانوناً نامعتبر» خوانده و گفته بود که مسکو کماکان موظف به اجرای تعهدات خود در این پیمان است.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در مجلس فدرال اعلام کرد که مسکو مشارکت خود در معاهده استارت نو را تعلیق می‌کند اما از آن خارج نمی شود.

پوتین ‌تاکید کرد که روسیه پیش از آن که مذاکرات درباره ادامه همکاری با آمریکا در این پیمان را از سر بگیرد، باید به این موضوع پی ببرد که زرادخانه سایر کشورهای هسته‌ای عضو ناتو از جمله فرانسه ، انگلیس و آمریکا، چطور در این پیمان لحاظ شده و مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

پیمان استارت نو یا پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دوجانبه، در زمان باراک اوباما و دیمیتری مدودف، رؤسای جمهوری وقت آمریکا و روسیه، در سال ۲۰۱۰ میان دو کشور امضا شد. این پیمان، آخرین پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای میان دو کشور است.

براساس این پیمان، دو کشور متعهد شدند تعداد کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیک خود را محدود کنند.

این پیمان در سال ۲۰۱۱ لازم‌الاجرا شد و در سال ۲۰۲۱ پس از روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، برای پنج سال دیگر تمدید شد، و به بازرسان آمریکایی و روسی اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که هر دو طرف از این پیمان پیروی می‌کنند.

آمریکا و روسیه در مجموع در حدود ۹۰ درصد از کلاهک‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند، و هر دو طرف تاکید کرده اند که باید از جنگ بین قدرت‌های هسته‌ای به هر قیمتی اجتناب شود.

XS
SM
MD
LG