لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

کاخ سفید: ایران برای به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوهای احیای برجام مستقیما مذاکره کند


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید- آرشیو
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید- آرشیو

واشنگتن بار دیگر از تهران خواست تا برای به ثمر رسیدن گفتگوها، مستقیما با آمریکا وارد گفتگو شود.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه ۲۷ بهمن، گفت: «ما مطمئناً از تلاش‌ها یا فرصتی برای تعامل مستقیم با ایرانی‌ها حمایت خواهیم کرد.»

مذاکرات جاری احیای برجام به صورت غیر مستقیم بین ایران و آمریکا در وین در جریان است.

او همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد قرار داشتن در نیمه فوریه - ماهی که واشنگتن آن را در رابطه با دستیابی به توافق احیای برجام «حیاتی» خوانده بود - پاسخ داد که برای دستیابی به توافقی که شامل منافع برجام باشد تنها چند هفته فرصت باقی مانده است.

دولت رئیس‌جمهوری بایدن پیشتر گفته بود که ماه جاری میلادی (فوریه) دوره‌ای حیاتی برای دستیابی به توافق احیای برجام است.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: «تمرکز ما بر توافقی است که نگرانی‌های اصلی همه طرف‌ها را رفع کند و اگر در هفته‌های آینده به آن نرسیم ... پیشرفت‌های هسته‌ای جاری ایران بازگشت ما به برجام را غیرممکن خواهد کرد.»

خانم ساکی با تاکید دوباره به وجود گزینه‌های دیگر گفت که چنان چه مذاکرات به نتیجه نرسد «رئیس جمهوری از تیمش خواسته است که با بررسی شرایط، مجموعه‌ای از گزینه‌ها را برای او آماده کنند.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در باره روند مذاکرات هسته‌ای صحبت کرد. او گفت: «ما به مراحل پایانی مذاکرات هسته‌ای با ایران که خیلی هم پیچیده است، رسیده‌ایم. ما در دوره سرنوشت‌سازی قرار داریم که تعیین می‌کند آیا امکان بازگشت به برجام محقق خواهد شد یا خیر.»

این موضع کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در حالی عنوان شده است که علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین در توئیتی درباره نزدیک شدن به توافق نوشت:‌ «بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»

در همین حال ژان ایو لودرین، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز در جلسه پارلمان این کشور گفت: «اکنون به نقطه اوج رسیده‌ایم. موضوع هفته نیست، مسئله روز است، اخذ تصمیمات سیاسی از سوی ایرانیان ضروری است. یا در روزهای آینده بحرانی جدی ایجاد می‌کنند و یا توافقی را می‌پذیرند که به منافع همه طرف ها احترام می گذارد.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG