لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

تاکید نانسی پلوسی بر حمایت «آهنین» آمریکا از اسرائیل: در مبارزه با تروریسم ایران «با هم هستیم»


نانسی پلوسی - آرشیو
نانسی پلوسی - آرشیو

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن همراه هیئتی از دیگر اعضای کنگره آمریکا وارد اسرائیل شد و بر حمایت «آهنین» ایالات متحده از امنیت اسرائیل تاکید کرد.

او در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل گفت: «ما در مبارزه با تروریسمی که ایران ایجاد کرده است، هم در منطقه و هم از طریق توسعه‌ هسته‌ای، با هم هستیم.»

او گفت «نزدیک بودن [جغرافیایی] اسرائیل به ایران برای همه ما نگران کننده است.»

رئیس دموکرات مجلس نمایندگان همچنین گفت امیدوار است که سنای آمریکا «خیلی زود» یک بودجه اضافی برای سامانه ضد موشکی گنبد آهنین را که مجلس نمایندگان در سپتامبر گذشته آن را تایید کرده بود، تصویب کند. اسرائیل از آن سامانه برای رهگیری راکت‌های دست‌ساز پرتاب شده از نوار غزه استفاده می کند.

این سفر در زمانی صورت می‌گیرد که تنش‌ها پس از درگیری میان فلسطینی‌ها و شهرک نشینان یهودی در محله شیخ جراح در شرق اورشلیم افزایش یافته است. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ شرق اورشلیم، کرانه باختری و غزه را تصرف کرد.

به نوشته رویترز، خانم پلوسی بر تعهد ایالات متحده به راه حل دو کشوری «که ثبات و امنیت را برای اسرائیل، فلسطینی‌ها و همسایگان آنها افزایش می‌دهد» تاکید کرد.

او قرار است روز پنجشنبه در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار و گفتگو کند. برنامه پلوسی شامل بازدید از نوار غزه که تحت حاکمیت حماس است، نمی‌شود.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، نیز چند روز پیش به اسرائیل رفت و با نفتالی بنت نخست وزیر و اسحاق هرتسوگ رئیس جمهوری اسرائیل دیدار کرد. سناتور گراهام در دیدار از اسرائیل به خبرنگاران گفت که او و رهبران اسرائیل در مورد مذاکرات در حال برگزاری در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران گفت‌و‌گو کردند و او راه‌های احتمالی را برای همکاری امنیتی بیشتر میان ایالات متحده و اسرائیل مطرح کرد.

مذاکرات غیرمستقیم دولت آمریکا با جمهوری اسلامی در وین از چند ماه پیش در جریان بوده است. جو بایدن بعد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از برجام، گفت اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای باز می‌گرداند.

XS
SM
MD
LG