لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

پنتاگون: برنامه موشکی ایران برای صدمه و خسارت مرگبار طراحی شده است


جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پنتاگون
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پنتاگون

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در مورد برنامه موشکی بالستیکی جمهوری اسلامی ایران گفت که این برنامه با اهداف آفندی (تهاجمی) و برای حمله به قصد صدمه و خسارت مرگبار طراحی شده است.

جان کربی روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در کنفرانس خبری در پنتاگون در مورد اعلام جدید جمهوری اسلامی در مورد یک موشک بالیستیکی گفت: «من نمی‌توانم در این مورد چیزی بگویم چرا که هنوز از جزئیات آن مطلع نشده‌ام. من در مورد موشکی که ایران می‌گوید، چیزی ندیده‌‌ام و شما در رسانه‌ها سریع‌تر از من از اخبار مطلع می‌شوید.»

سخنگوی پنتاگون در ادامه افزود: «صادقانه بگویم ما فعالیت‌های بدخواهانه آن‌ها را فراتر از پیام می‌دانیم. همین فعالیت‌هایی بدخواهانه است که منطقه را ناامن می‌کند، گروه‌های تروریستی در سرتاسر منطقه را حمایت می‌کند، آن‌ها مخل دریانوردی و کشتیرانی هستند، آن‌ها برنامه موشکی بالستیکی را دنبال می‌کنند که برای اهداف آفندی و حمله طراحی شده تا خسارت و صدمه آن‌هم از نوع مرگبار آن بر دیگر کشورها، دیگر مردم، متحدان و شرکای ما وارد کند.»

جان کربی گفت: «ما این را یک پیام در نظر نمی‌گیریم. این یک تهدید امنیت ملی در منطقه برای مردم ما، تاسیسات ما و همچنین مردم و تاسیسات متحدان و شرکای ما است.»

آقای کربی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اعلام موشکی جدید جمهوری اسلامی ایران بدون اشاره به جزئیات موشک رونمایی‌شده ایران گفت: «ما به طور مستمر شاهد بوده‌ایم که ایران برنامه موشکی بالیستیک خود را ارتقاء داده و به طور جدی آگاه هستیم که آن برنامه موشکی چه خطر منطقه‌ای را در پی دارد. از همین رو، به طور جدی با متحدان و شرکا در منطقه کار می‌کنیم تا بتوانیم با این نوع تهدیدها مقابله کنیم و اطمینان داشته باشیم که متحدان ما هم توان دفاع از خود را داشته باشند.

جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه موشکی جنبه دفاعی دارد.

ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را برای احیای برجام آغاز کرده‌اند. دولت بایدن می‌گوید قصد دارد موضوعاتی چون فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه و برنامه موشکی را نیز در مذاکرات مطرح کند اما مقامات ایران می ‌گویند درباره برنامه موشکی مذاکره نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG