لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

واکنش روسیه به انتقادات «روزافزون» از نقش «مخرب» مسکو در مذاکرات احیای برجام


مراسم نثار گل به مجسمه الکساندر گریبایدوف توسط لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران. (منبع عکس: توییتر سفارت روسیه در تهران)
مراسم نثار گل به مجسمه الکساندر گریبایدوف توسط لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران. (منبع عکس: توییتر سفارت روسیه در تهران)

سفارت روسیه در تهران با انتشار بیانیه‌ای رسمی، به انتقاد‌های به گفته خود «روزافزون» نسبت به این کشور در ایران پاسخ داد.

این بیانیه که از طریق حساب‌های رسمی سفارت روسیه در توییتر و اینستاگرام منتشر شده، مشخصا به اظهارات حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، و همچنین یک مقاله انتقادی در روزنامه آفتاب یزد نسبت به نقش «مخرب» مسکو در مذاکرات احیای برجام در وین اشاره می‌کند.

بیانیه سفارت روسیه، اظهارات انتقادی از این کشور را «مطلقا بدون‌پایه و بی‌اساس» خوانده و افزوده که مقام‌های رسمی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران، بارها از روسیه به دلیل ایفای «نقش سازنده» در فرایند مذاکرات برجام علنا تشکر کرده‌اند.

  • اظهارات فلاحت‌پیشه و مقاله انتقادی آفتاب‌یزد

روز جمعه، حشمت‌الله فلاحت پیشه، در واکنش به انتشار تصویری از ادای احترام سفیر روسیه در ایران به بنای یادبود الکساندور گریبایدوف، با انتشار توییتی، گفته بود سفیر روسیه در تهران «نماینده یک رابطه حقارت‌آمیز» با ایران است. آقای فلاحت‌پیشه با یادکردن از آقای گریبایدوف به عنوان «یکی از پلیدترین بازیگران تاریخ مظلومیت ایران» افزوده بود «کار از احضار و اخراج این عنصر نامطلوب گذشته» است.

الکساندر گریبایدوف، سفیر روسیه در تهران در دوران فتحعلی‌ شاه قاجار، در مذاکرات ترکمانچای و نگارش عهدنامه آن که منجر به جدایی بخش وسیعی از خاک ایران شد نقشی اساسی را ایفا کرد. بنا بر روایت‌های تاریخی گریبایدوف در ٩ بهمن ١٢٠٧ در جریان حمله معترضان به سفارت روسیه در تهران کشته شد.

یک روز پس از این اظهارنظر تند رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران علیه روسیه، روزنامه آفتاب یزد نیز با انتشار مقاله‌ای با عنوان «ساز مخالف روس‌ها در وین؟» استدلال کرد که تمامی طرف‌های مذاکرات احیای برجام در وین، حتی چین، خواهان رسیدن به یک توافق هستند اما در این بین روسیه «سنگ‌اندازی» می‌کند.

مقاله مذکور به نقل از یک کارشناس روابط بین‌الملل به اختلاف غرب و روسیه بر سر دو مساله ایران و اوکراین اشاره و مسکو را متهم به استفاده از مذاکرات وین و ایران برای کسب امتیاز از غربی‌ها در بحران اوکراین کرده است.

اردیبهشت سال جاری نیز فایلی صوتی از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه وقت، منتشر شد که وی در بخشی از آن از همکاری سپاه پاسداران و روسیه برای بر هم زدن برجام سخن می‌گفت.

ظریف همچنین مدعی می‌شود که سفر قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس، به روسیه با اراده روسیه و بدون کنترل وزارت خارجه ایران شکل گرفته است؛ زیرا به گفته او هدف نابودی دستاورد وزارت خارجه ایران در زمینه برجام بود.

به گفته ظریف، روسیه حداکثر تلاشش را کرده بود که برجام به نتیجه نرسد. او برای شاهد، به غیبت وزیر خارجه روسیه در مراسم پس از امضای برجام اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG