لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

جو بایدن در تماس با پادشاه عربستان گفت که هرگز اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد


بیانیه کاخ سفید می‌گوید این دو رهبر تلفنی صحبت کردند.
بیانیه کاخ سفید می‌گوید این دو رهبر تلفنی صحبت کردند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در تماس تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی گفت که هرگز اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد.

براساس بیانیه کاخ سفید که چهارشنبه شب ۱۹ بهمن منتشر شد، رئیس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان درباره موضوعات مختلفی از جمله تهدید گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، برنامه هسته‌ای ایران و همچنین موضوع تامین انرژی گفت‌وگو کردند.

آقای بایدن در این گفتگوی تلفنی گفته است که هرگز به جمهوری اسلامی ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد. او همچنین پادشاه عربستان را در جریان مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین اتریش قرار داد.

بیانیه کاخ سفید همچنین اشاره دارد که رئیس جمهوری آمریکا با پادشاه عربستان درباره نگرانی‌های منطقه‌ای از جمله حمله‌های حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند، گفتگو کرد. آقای بایدن به پادشاه عربستان گفت که ایالات متحده به حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مردم و حاکمیت ارضی خود در برابر حملات حوثی‌ها و تلاش‌های سازمان ملل برای پایان جنگ یمن تعهد دارد.

دو رهبر همچنین بر تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی تاکید کردند.

شبکه «العربیه» نیز گزارش داد که پادشاه سعودی به رئیس‌جمهور آمریکا گفته که این کشور از تلاش ایالات متحده برای ممانعت از دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای حمایت می کند.

عربستان بعد از خروج رئیس جمهوری سابق آمریکا از برجام، از این اقدام حمایت کرده بود. ریاض و تهران در سالهای اخیر درگیر جنگ نیابتی از جمله در یمن هستند. دو کشور از طرفین متخاصمه در یمن حمایت می‌کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره تماس بایدن و سلمان نوشت که از آخرین تماس دو رهبر یکسال می‌گذرد. جو بایدن بعد از انتشار گزارشی درباره نقش ولیعهد عربستان با ملک سلمان تماس گرفته بود.

XS
SM
MD
LG