لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام بار دیگر ابراز خوش‌بینی کرد


میخائیل اولیانوف - آرشیو
میخائیل اولیانوف - آرشیو

نماینده ارشد روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین می‌گوید که قدرت‌های جهانی «پیشرفت قابل توجهی» در گفت‌و‌گوهای احیای برجام داشته‌اند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، روز یکشنبه در توئیتی گفت که ارزیابی‌ها از وضعیت کنونی گفت‌و‌گوهای وین «مثبت» است. در گذشته نیز اولیانوف به رغم نگرانی کشورهای غربی نسبت به مسیر مذاکرات، عمدتا ابراز خوش‌بینی کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد که اولیانوف جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

او روز یکشنبه با نماینده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین و همچنین رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، دیدار کرد.

اولیانوف در یک توییت دیگر اعلام کرده بود که مذاکرات در مرحله نهایی است. این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که تا احیای توافق سال ۲۰۱۵ که برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کند «راه زیادی» در پیش است.

آمریکا می‌گوید ایران باید برای احیای برجام تصمیم سیاسی بگیرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت کنونی مذاکرات احیای برجام در وین، گفت که این مذاکرات در نقطه‌ای حساس قرار گرفته و فرصت برای دستیابی به توافق کوتاهتر شده است.

شبکه سی‌ان‌ان هفته پیش به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که ایران برای دستیابی به توافق باید «تصمیمات سیاسی» بگیرد.

به گفته سه مقام دولت آمریکا، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، معتقد است که با توجه به سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای ایران، تا پایان فوریه فرصت دارد تا توافق هسته‌ای ایران را نجات دهد، در غیر این صورت آمریکا باید مسیر خود را تغییر دهد و تلاش‌های تهاجمی را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای آغاز کند.

XS
SM
MD
LG