لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

آمریکا: با متحدان خود برای جلوگیری از تحویل تسلیحات خطرناک به روسیه همکاری می‌کنیم


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روز چهارشنبه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه انگلیس و فرانسه، موضوع تحویل پهپادهای ایران به روسیه را مطرح و اعضای شورا از دبیرخانه سازمان ملل گزارش‌های کارشناسی مبنی بر انتقال این سلاحهای خطرناک را دریافت کردند.»

ند پرایس در این بیانیه افزود :«ما نگرانی شدید خود را در مورد خرید این پهپادها توسط روسیه از ایران و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ابراز کردیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده افزود: « آمریکا در ماه ژوئیه هشدار داده بود که ایران قصد دارد پهپادهایی را به روسیه منتقل کند تا از آنها در جنگ وحشیانه روسیه علیه اوکراین استفاده شود و ما اکنون شواهد فراوانی داریم که نشان می‌دهند این پهپادها برای حمله به غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت‌های غیرنظامی حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

پرایس تصریح کرد:«از آنجایی که ایران همچنان به دروغ گفتن و انکار انتقال سلاح به روسیه برای استفاده در اوکراین ادامه می‌دهد، ما متعهد هستیم که با متحدان و شرکای خود برای جلوگیری از انتقال تسلیحات خطرناک به روسیه همکاری کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این بیانیه تاکید کرد که ایالات متحده در استفاده از تحریم‌ها و سایر ابزارهای مناسب برای عاملان تحویل پهپادها به روسیه تردید نخواهد کرد و به افزایش کمک‌های امنیتی بی‌سابقه به اوکراین از جمله قابلیت های دفاع هوایی ادامه خواهد داد تا اوکراین بتواند از خود در برابر این گونه سلاح‌ها دفاع کند.

در تحولی دیگر، روز چهارشنبه سه دیپلمات آگاه تایید کردند که دولت‌های اروپایی نیز موقتا با اعمال تحریم‌ علیه هشت فرد و نهاد به دلیل استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حملات روسیه به اوکراین موافقت کرده‌اند.

اوکراین در هفته‌های اخیر از حملات روسیه با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران خبر داده است. ایران تحویل هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را تکذیب می‌کند، در حالی‌که کرملین در این باره اظهارنظری نکرده است.

کارشناسان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست روز چهارشنبه با اعمال تحریم علیه این افراد و نهادها فهرست موافقت کردند. این فهرست در نشستی که قرار است بعدازظهر چهارشنبه برگزار شود، در اختیار سفرای کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد.

دولت‌های اتحادیه اروپا تا صبح پنجشنبه فرصت دارند که درباره تصویب این تحریم‌ها تصمیم بگیرند. هدف این است که تا پیش از برگزاری نشست رهبران در بروکسل، این فهرست تأیید شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون اروپا، توافق سیاسی گسترده‌ای از نشست وزیران خارجه در لوکزامبورگ در دوشنبه وجود دارد که اتحادیه اروپا باید به سرعت واکنش نشان دهد.

این سخنگو در کنفرانس خبری روزانه اتحادیه اروپا گفت: «اکنون که ما شواهد کافی خود را جمع‌آوری کردیم، کار در شورا برای پاسخ روشن، سریع، و قاطع ادامه دارد.»

این شورا شامل گروهی از دولت‌های اتحادیه اروپا است.

رویترز سه‌شنبه گزارش داد که ایران تعهد کرده است علاوه بر پهپاد‌های بیشتر، موشک‌های زمین به زمین نیز در اختیار روسیه قرار دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG