لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

پولیتیکو: آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع می‌کند


ایران.
ایران.

نشریه پولیتیکو روز دوشنبه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع می‌کند. گفته‌های این مقام آمریکایی یک روز پس از انتشار خبر واشنگتن‌پست مبنی بر قصد ایران برای فروش موشک و همچنین پهپادهای بیشتر به روسیه عنوان شده است.

این تحریم‌ها که احتمالا اقتصادی و همچنین مربوط به صادرات ایران باشند، اشخاص ثالث کمک کننده به جمهوری اسلامی و روسیه را در بر خواهند گرفت.

مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، گفته است هرکسی که مواد مورد استفاده در ساخت پهپادها یا موشک‌های بالستیک به ایران بفروشد قطعا مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت.

او که از ارائه اظهار نظر درباره جزئیات تحریم‌ها خودداری کرد، افزود ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر نفروختن پهپاد به روسیه دروغ است و همه حالا این را می‌دانند.

روزنامه واشنگتن‌پست روز یکشنبه به نقل از مقامات ارشد امنیتی آمریکا در گزارشی نوشت ایران مخفیانه در حال آماده شدن برای افزایش ارسال تسلیحات سنگین به روسیه است.

مقامات بلندپایه نظامی آمریکایی و اروپایی به این روزنامه گفته اند ایران برای نخستین بار می خواهد موشک های زمین به زمین و همچنین پهپادهای تهاجمی به روسیه بفرستد. این افزایش ارسال تسلیحات سنگین ایران به روسیه می تواند خسارتهای شدید تسلیحاتی روسیه را در جنگ علیه اکراین جبران کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ارسال هرگونه سلاح به روسیه را در جریان جنگ اکراین رد کرده است. با این حال مقامات امنیتی آمریکا می گویند محموله های تسلیحاتی ایران به روسیه می تواند به ارتش روسیه کمک کند تا شهرهای اوکراین را هدف موشکی قرار دهد.

وزارت دفاع بریتانیا می گوید کمکهای تسلیحاتی ایران می تواند به میزان قابل توجهی خسارت های عظیم تجهیزات نظامی روسیه را جبران کند. روز شنبه زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت روسیه طی چند روز اخیر از پهپادهای ایرانی برای حمله به مناطقی از اوکراین استفاده کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در این باره گزارش کرده بود پهپادهای «شاهد» علیه توپخانه های آمریکایی ارتش اکراین استفاده شده است و زلنسکی گفته است: روسیه ۲۴۰۰ فروند شاهد دیگر را سفارش داده است.

XS
SM
MD
LG