لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۰

اتحادیه اروپا هشت فرد و نهاد را به دلیل استفاده روسیه از پهپاد ایرانی تحریم می‌کند


یک ساختمان مسکونی آسیب‌دیده در حمله پهپادی روسیه به کی‌یف. مقامات محلی می‌گویند این حمله با پهپادهای ایرانی شاهد-۱۳۶ انجام شده است. دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱
یک ساختمان مسکونی آسیب‌دیده در حمله پهپادی روسیه به کی‌یف. مقامات محلی می‌گویند این حمله با پهپادهای ایرانی شاهد-۱۳۶ انجام شده است. دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱

به گفته سه دیپلمات آگاه، دولت‌های اروپایی موقتا با اعمال تحریم‌ علیه هشت فرد و نهاد به دلیل استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حملات روسیه به اوکراین موافقت کرده‌اند.

اوکراین در هفته‌های اخیر از حملات روسیه با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران خبر داده است. ایران تحویل هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را تکذیب می‌کند، در حالی‌که کرملین در این باره اظهارنظری نکرده است.

کارشناسان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست روز چهارشنبه با اعمال تحریم علیه این افراد و نهادها فهرست موافقت کردند. این فهرست در نشستی که قرار است بعدازظهر چهارشنبه برگزار شود، در اختیار سفرای کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد.

دولت‌های اتحادیه اروپا تا صبح پنجشنبه فرصت دارند که درباره تصویب این تحریم‌ها تصمیم بگیرند. هدف این است که تا پیش از برگزاری نشست رهبران در بروکسل، این فهرست تأیید شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون اروپا، توافق سیاسی گسترده‌ای از نشست وزیران خارجه در لوکزامبورگ در دوشنبه وجود دارد که اتحادیه اروپا باید به سرعت واکنش نشان دهد.

این سخنگو در کنفرانس خبری روزانه اتحادیه اروپا گفت: «اکنون که ما شواهد کافی خود را جمع‌آوری کردیم، کار در شورا برای پاسخ روشن، سریع، و قاطع ادامه دارد.»

این شورا شامل گروهی از دولت‌های اتحادیه اروپا است.

رویترز سه‌شنبه گزارش داد که ایران تعهد کرده است علاوه بر پهپاد‌های بیشتر، موشک‌های زمین به زمین نیز در اختیار روسیه قرار دهد.

XS
SM
MD
LG