لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

کرملین استفاده از پهپادهای ایرانی در حمله به اوکراین را تکذیب کرد


ساکنان محلی به بخش‌هایی از یک پهپاد بی‌نام که مقامات اوکراینی آن را پهپاد ساخت ایران شاهد-۱۳۶ می‌دانند، نگاه می‌کنند. کی‌یف، اوکراین - ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۵ مهر ۱۴۰۱)
ساکنان محلی به بخش‌هایی از یک پهپاد بی‌نام که مقامات اوکراینی آن را پهپاد ساخت ایران شاهد-۱۳۶ می‌دانند، نگاه می‌کنند. کی‌یف، اوکراین - ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۵ مهر ۱۴۰۱)

کرملین روز سه‌شنبه، ۲۶ مهر، هرگونه استفاده از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را تکذیب کرد.

به گزارش رویترز، رهبران اوکراین روسیه را به استفاده از پهپادهای انتحاری شاهد-۱۳۶ در حملات هوایی به کی‌یف متهم کرده‌اند. چندین تصویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پهپادهایی با بال دلتا شکل که بسیار مشابه به پهپادهای ایرانی است در حمله روز دوشنبه به پایتخت اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است.

دمیتری پسکُوف، سخنگوی ولادمیر پوتین، در پاسخ به این سؤال که آیا روسیه از پهپادهای ایرانی در کارزار خود در اوکراین استفاده کرده است، گفت که «کرملین هیچ گونه اطلاعاتی در مورد استفاده از آنها در دست ندارد.»

او گفت: «از تجهیزات روسی با اسامی روسی استفاده می‌شود» و «تمامی سؤالات دیگر باید به وزارت دفاع ارسال شود.»

وزرات‌ دفاع روسیه نیز تا زمان انتشار این خبر به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

ایران عرضه پهپاد به روسیه را تکذیب می‌کند. بقایای دست‌کم یک پهپاد نشان می‌دهد که روی آن نام روسی «گران-۲» (گرانیوم-۲) نوشته شده است.

رهبران سراسر اروپا گفته‌اند که استفاده از پهپادهای ایرانی سطح درگیری در اوکراین را تشدید کرده‌است و باید تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد.

به گفته اوکراین، روسیه کارزار پیش‌زمستانی خود برای ضربه زدن به زیرساخت‌های اوکراین را افزایش داده و در یک هفته گذشته تقریباً یک سوم نیروگاه‌های اوکراین را تخریب کرده است، این اقدامات به نظر غرب تلاشی حساب شده برای تضعیف روحیه و ایجاد اختلال در اوکراین است.

به گزارش رویترز، موشک‌های روسیه به تاسیسات تولید برق در شهرهای اوکراین که میلیون‌ها نفر در آنها زندگی می‌کنند برخورد کرده و موجب مرگ چندین نفر شده است.

مسکو هدف قراردادن نیروگاه‌های برق اوکراین را تایید کرده‌است. این درحالی است که به گفته کی‌یف، زیرساخت‌های آب اوکراین نیز آسیب دیده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته که روسیه به تلاش خود برای ایجاد ترس و وحشت و کشتن غیرنظامیان ادامه می‌دهد.

او در توئیتی نوشته: «از ۱۰ اکتبر به بعد، ۳۰ درصد از نیروگاه های اوکراین تخریب شده و باعث خاموشی گسترده در سراسر کشور شده است.»

از بیست‌وچهارم فوریه تاکنون، ده‌ها هزار نفر در اوکراین کشته شده، میلیون‌ها نفر از کشور گریخته و بسیاری از شهرها در اثر بمباران بی‌امان روسیه، به ویرانه تبدیل شده‌اند.

مسکو بارها «تجاوز» به اوکراین را نفی کرده ‌و گفته که با هدف «خلع سلاح کی‌یف، پاک‌سازی آن از وجود ملی‌گراهای نازی و توقف گسترش محدوده پیمان ناتو» دست به این حمله زده‌است.

اوکراینی‌ها اما می‌گویند که سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سه روز قبل از آغاز تهاجم، هیچ تردیدی باقی نگذاشته‌ بود که هدف او «تسخیر کشور اوکراین و محو هویت ملی هزار ساله آن‌ها» بوده‌ است.

XS
SM
MD
LG