لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۷

اوکراین در آستانه قطع روابط دیپلماتیک با ایران؛ درخواست کمک کی‌یف از اسرائیل


دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین

وزیر امور خارجه اوکراین روز سه‌شنبه گفت که در پی موجی از حملات روسیه به اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت ایران، در حال ارائه پیشنهادی به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری آن کشور، برای قطع رسمی روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی است.

روسیه روز دوشنبه با پرتاب ده‌ها فروند پهپاد انتحاری، معروف به پهپادهای «کامیکازه»، به سوی اهدافی در اوکراین زیرساخت‌های انرژی آن کشور را هدف قرار داد. این حملات همچنین در کی‌یف چهار کشته بر جا گذاشت.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که کی‌یف اطمینان دارد این پهپادها ساخت ایران هستند و آماده است که انبوهی از شواهد را در اختیار قدرت‌های اروپایی قرار دهد.

کولبا در یک کنفرانس خبری با تأکید بر این که «مسئولیت کامل تیرگی روابط با اوکراین» بر عهده جمهوری اسلامی ایران است، افزود که پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را به رئیس جمهوری اوکراین ارائه خواهد کرد.

اوکراین می‌گوید این حملات با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران انجام شده است، اما جمهوری اسلامی ارائه این پهپادها به روسیه را رد می‌کند. کرملین نیز هر گونه استفاده از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را تکذیب کرده است.


وزیر امور خارجه اوکراین همچنین گفت که کشورش با ارسال یادداشتی رسمی به اسرائیل، خواستار دریافت فوری تجهیزات پدافند هوایی و همکاری در این بخش خواهد شد.

اسرائیل تا زمان تنظیم این خبر واکنشی به اظهارات کولبا نشان نداده است.

اما به گزارش رویترز وزیر دادگستری اسرائیل، که یکی از اعضای کابینه امنیتی تصمیم‌گیری اسرائیل است، روز سه‌شنبه به رادیو ارتش گفت که پشتیبانی کشورش از اوکراین «تسلیحات و سامانه‌‌های جنگ‌افزاری» را شامل نمی‌شود.

پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر احتمال انتقال پرسنل وابسته به سپاه پاسداران به مناطق اشغالی اوکراین توسط ارتش روسیه برای آموزش دادن نحوه کار با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران به نیروهای روسی، منتشر شده بود.

XS
SM
MD
LG