لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

دعوت اوکراین از کارشناسان سازمان ملل برای بررسی پهپادهای ایرانی در مناطق جنگی


قطعاتی از یک پهپاد ساخت ایران که در کی‌یف سرنگون شده است - ۲۵ مهر ۱۴۰۱
قطعاتی از یک پهپاد ساخت ایران که در کی‌یف سرنگون شده است - ۲۵ مهر ۱۴۰۱

ایالات متحده، بریتانیا، و فرانسه قصد دارند روز چهارشنبه ۲۷ مهر در نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل موضوع انتقال تسلیحات ساخت ایران به روسیه، از جمله پهپادهایی که علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین به کار گرفته شده‌اند، گفت‌و‌گو کنند. کی‌یف مسکو را به استفاده از پهپادهای ساخت ایران در حمله به شهرهای اوکراین متهم کرده است.

بر اساس نامه‌ای که رویترز به آن دسترسی پیدا کرده است، در اقدامی جداگانه، نماینده اوکراین از کارشناسان سازمان ملل دعوت کرده است که با سفر به اوکراین بقایای پهپادهای ایرانی سرنگون شده را، که به گفته اوکراین «ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است»‌ بازرسی کنند. قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۱۳۹۴ در رابطه با توافق برجام صادر شد.

اوکراین استدلال می‌کند که این قطعنامه تا مهر ۱۴۰۲ محدودیت‌هایی را بر موشک‌ها و فناوری‌های مرتبط اعمال می‌کند و می‌تواند شامل صادرات و خرید سامانه‌های نظامی پیشرفته مانند پهپاد باشد. در نامه نماینده اوکراین آمده است: «هر دو پهپاد مهاجر و شاهد دارای پارامترهای مندرج در ۲۲۳۱ هستند، چون بردی برابر با ۳۰۰ کیلومتر یا بیشتر دارند.»

روسیه در هفته‌های اخیر با پرتاب پهپادهای انتحاری به مناطق مختلف اوکراین زیرساخت‌های انرژی را هدف گرفته و شماری از غیرنظامیان را کشته است. اوکراین می‌گوید روسیه از پهپادهای تهاجمی شاهد-۱۳۶ ساخت ایران علیه مواضع نظامی و غیرنظامی آن کشور استفاده کرده است.

کی‌یف روز سه‌شنبه در واکنش به کمک نظامی جمهوری اسلامی ایران روابط خود با آن کشور را قطع کرد.

کرملین روز سه‌شنبه استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را تکذیب کرد. جمهوری اسلامی هم ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را تکذیب کرده، اما واشنگتن ادعای ایران را دروغ قلمداد می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در این رابطه گفت: «شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد پهپادهای ایرانی برای حمله به غیرنظامیان و اهداف نظامی اوکراینی استفاده شده‌اند، اگرچه ایران همچنان به دروغ‌گویی بی‌شرمانه درباره دخالت خود ادامه می‌دهد.»

او گفت که حضور مربیان ایرانی در کریمه و کمک به جنگ «بی‌دلیل و وحشیانه» روسیه، ایران را «بیشتر شریک جرم روسیه می‌کند.»

وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز سه‌شنبه گفت که در پی موجی از حملات روسیه به اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت ایران، در حال ارائه پیشنهادی به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری آن کشور، برای قطع رسمی روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که کی‌یف اطمینان دارد این پهپادها ساخت ایران هستند و آماده است که انبوهی از شواهد را در اختیار قدرت‌های اروپایی قرار دهد.

کولبا در یک کنفرانس خبری با تأکید بر این که «مسئولیت کامل تیرگی روابط با اوکراین» بر عهده جمهوری اسلامی ایران است، افزود که پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را به رئیس جمهوری اوکراین ارائه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG