لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

فرانسه: انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه ناقض قطعنامه شورای امنیت است


آرشیو
آرشیو

فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد که انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برجام است.

سخنگوی وزیر امور خارجه فرانسه در کنفرانس خبری روزانه به گزارش‌های منتشره درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به نیروهای اوکراینی و همچنین اهداف غیرنظامی که به گفته وی احتمالا «جنایت جنگی» است، واکنش نشان داد.

به گفته آن کلر لژاندر، «ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه همچنین ناقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.»

مقامات اوکراینی در هفته‌های اخیر بارها از استفاده فزاینده نیروهای تحت امر پوتین از پهپادهای ایرانی از جمله پهپاد شاهد-۱۳۶ خبر داده‌اند و در تازه‌ترین مورد، صبح روز پنجشنبه شهر ماکاریف در غرب کی‌یف هدف حمله انتحاری سه پهپاد کامیکازه قرار گرفت.

قطعنامه ٢٢٣١ و تحریم تسلیحاتی

قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مصوب ٢٠ ژوئیه ۲۰۱۵ ضمن تایید برجام و فرایند بازرسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، زمینه‌ساز برچیدن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بود.

مطابق این قطعنامه، ایران تا اکتبر سال ٢٠٢٠ تحت تحریم تسلیحاتی قرار گرفت. تلاش دولت دونالد ترامپ برای تمدید این تحریم تسلیحاتی با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و زمینه برای ازسرگیری صادرات تسلیحات جمهوری اسلامی فراهم شد.

با این وجود، قطعنامه مزبور شامل محدودیت‌هایی علیه موشک و همچنین صادرات و خرید سامانه‌های نظامی پیشرفته است که تا اکتبر ٢٠٢٣ اعمال می‌شوند.

رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داده که انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه تحت مقررات «رژیم کنترل فناوری موشکی» قرار می‌گیرد. این رژیم کنترل صادرات چندجانبه که تفاهمی سیاسی و غیررسمی میان دولت‌ها است، در پی محدود کردن اشاعه موشک‌ها و فناوری موشکی است.

XS
SM
MD
LG