لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

وزیران خارجه اتحادیه اروپا ارسال پهپاد از ایران به روسیه را به بحث می‌گذارند


مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، بلژیک.
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، بلژیک.

دو دیپلمات اروپایی روز جمعه ۲۲ مهر اعلام کردند وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته آینده برای گفت وگو در مورد اقدام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارسال پهپاد به روسیه دیدار می‌کنند.

به گفته این دو منبع، دیدار برنامه‌ریزی شده برای دوشنبه آینده ممکن است به توافق در زمینه اعمال تحریم های بیشتر بر ایران منجر شود.

اوکراین در گزارشی اعلام کرده است که نیروهای روسیه در هفته های اخیر بارها برای حمله از پهپادهای انتحاری از نوع شاهد-۱۳۶ ساخت ایران استفاده کرده است. این در حالی است که تهران ارسال اینگونه پهپادها را به روسیه انکار کرده و کرملین نیز تاکنون اظهار نظری در این مورد نکرده است.

مقام های اوکراین در نخستین ساعات روز پنجشنبه این هفته اعلام کردند نیروهای روسیه با سه پهپاد به گفتۀ آنها «انتحاری ساخت ایران» به زیرساخت های اصلی شهر ماکاریف، درغرب کی‌یف، پایتخت اوکراین حمله کردند.

به گفته این دو دیپلمات اروپایی، با استناد به جلسات مقدماتی پیش از نشست روز دوشنبۀ وزیران خارجه کشورهای اروپایی در لوکزامبورگ، تحلیلی از فعالیت پهپادها انجام شده است و این موضوع در دستور کار نشست روز دوشنبه خواهد بود.

دیپلمات ها همچنین گفته اند که اگرچه ممکن است در نشست روز دوشنبه فهرست جدیدی از تحریم های تازه ارائه نشود، ولی توافق سیاسی حاصل آن می تواند راه را برای اعمال تحریم های بیشتر بر ایران در مرحله بعد هموار کند.

این اقدام در حالی انجام خواهد گرفت که اتحادیه اروپا قرار است از روز دوشنبه تحریم های مسافرتی و انسداد اموال دارایی های مربوط به پانزده مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران را به اجرا بگذارد.

این تحریم ها واکنش به سرکوب اعتراضاتی است که یک ماه پيش در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد. در سرکوب این اعتراضات تاکنون بیش از صدها تن کشته و زخمی شده اند و هزاران تن از معترضان، هنرمندان و فعالان مدنی در بازداشت به سر می برند.

XS
SM
MD
LG