لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

وزیر دفاع اسرائیل در واشنگتن؛ گانتز خواهان حفظ گزینه نظامی علیه ایران شد


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل (آرشیو)
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل (آرشیو)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز جمعه در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در واشنگتن گفت حتی در صورت احیای برجام آمریکا باید گزینه حمله به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی را روی میز نگه دارد.

جروزالم‌پست به نقل از یک مقام ارشد دفاعی گزارش داده که آقای گانتز در این دیدار بر آزادی عمل اسرائیل در قبال ایران حتی پس از احیای برجام تاکید کرده و آمریکایی‌ها نیز واکنش مثبتی به اظهارات او داشته‌اند.

طبق بیانیه کاخ سفید، در این دیدار جیک سالیوان بر تعهد تزلزل‌ناپذیر جو بایدن به حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرد. بر اساس این بیانیه، بحث درباره تعهد آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای و لزوم مقابله با تهدیدهای ایران و گرئه‌های نیابتی‌هایش از دیگر محورهای این دیدار بود.

وزیر دفاع اسرائیل با انتشار عکسی از دیدارش با جیک سالیوان اعلام کرده در این دیدار درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. به گفته بنی گانتز، اسرائیل با توافق هسته‌ای به شکل کنونی‌اش مخالف است و برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باید شروط دیگری برآورده شوند.

آقای گانتز در این دیدار همچنین بر اهمیت تداوم تقویت و توسعه قابلیت‌های عملیاتی تهاجمی و تدافعی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران و تجاوزگری‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد.

جروزالم پست به نقل از مقام دفاعی یاد شده گزارش داده که اگرچه توافق احتمالی هنوز در خدمت منافع اسرائیل نیست اما تصور آقای گانتز این است که بر موضع آمریکا درباره این توافق تاثیر گذاشته است.

بنی گانتز روز پنجشنبه نیز در جریان دیدار با ژنرال مایکل ‌اریک‌ کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در مقر فرماندهی این نیرو در فلوریدا گفته بود اسرائیل نمی‌گذارد ایران به بمب هسته‌ای دست یابد.

پیشتر، یک مقام ارشد ایالات متحده روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که ایران برخی از خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرارش در مورد بسته شدن برخی از تحقیقات از برنامه هسته‌ای آن توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را کنار گذاشته و این امر احتمال رسیدن به توافق را بیشتر کرده است.

XS
SM
MD
LG