لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

نخست‌وزیر اسرائیل کارزار فشار علیه احیای برجام را دارای «پیامدهای مثبت» دانست


یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل
یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت تاکتیک‌های اعمال فشار اسرائیل علیه ایالات متحده بر سر توافق هسته‌ای با ایران پیامدهای مثبتی به همراه داشته است.

او روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آمریکایی‌‌ها بخش بزرگی از مواردی را که ما می‌خواستیم در پیش‌نویس‌ها بگنجانند، پذیرفتند.» به گفته او، «این یک تغییر خوشایند است و گفت‌وگو با آنها خوب است و ما به آن ادامه خواهیم داد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «توافق کنونی یک توافق بد است.»

آقای لاپید در ارتباط با تلاش‌های اسرائیل علیه احیای برجام به سفر روز سه‌شنبه ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، به واشنگتن و همچنین سفر بنی گانتز، وزیر دفاع، به آمریکا اشاره کرد که از روز پنجشنبه آغاز شده است.

هولاتا روز سه‌شنبه یعنی یک روز پیش از ارسال پاسخ رسمی آمریکا به مواضع ایران، با همتای آمریکایی خود، جیک سالیوان، و همچنین برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده خاورمیانه و شمال آفریقای کاخ سفید دیدار کرد.

بنی گانتز نیز قرار است روز پنجشنبه با فرمانده سنتکام در فلوریدا دیدار و روز جمعه نشست‌هایی با محوریت ایران در واشنگتن برگزار کند. او شامگاه چهارشنبه در توییتی از سفرش به ایالات متحده برای «دیداری بسیار مهم» با هدف انتقال پیامی روشن درباره مذاکرات احیای برجام خبر داد. در این توییت آمده است توافقی که توانایی ایران را سال‌ها به عقب باز نگرداند و آن را برای سال‌های سال محدود نکند، «به امنیت منطقه‌ای و جهانی آسیب خواهد رساند.»

لاپید، گانتز، و بنیامین نتانیاهو رهبر اپوزیسیون، همگی در روزهای اخیر علیه احیای برجام هشدار داده‌اند.

پذیرش سه نگرانی اسرائیل از سوی آمریکا

تارنمای خبری آکسیوس روز پنجشنبه به نقل از سه مقام اسرائیلی گزارش داد واشنگتن سه نگرانی اسرائیل را مورد توجه قرار داده است.

بر اساس این گزارش، نخستین نگرانی اسرائیل درباره درخواست ایران مبنی بر پایان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده جمهوری اسلامی است. به گفته این سه مقام اسرائیلی که هویت‌شان فاش نشده، مقامات آمریکایی به آقای هولاتا گفته‌اند آمریکا فشار سیاسی به آژانس وارد نخواهد کرد. روز چهارشنبه نیز جان کربی، هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید ، گفت آمریکا منوط کردن توافق به پایان تحقیقات آژانس را نخواهد پذیرفت.

دومین نگرانی اسرائیل مربوط به کاهش فشار در زمینه تجارت با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. بر اساس گزارش آکسیوس، کاخ سفید به اسرائیل اطمینان داده موضع خود درباره این روند مستلزم انجام بررسی‌های دقیق را نرم نخواهد کرد.

و سومین نگرانی اسرائیل در ارتباط با ضمانت‌های مورد مطالبه ایران در صورت خروج رئیس جمهوری آینده آمریکا از توافق هسته‌ای است. تهران از آمریکا خواسته آن دسته از شرکت‌های بین‌المللی که برای فعالیت در ایران قرارداد امضا می‌کنند، از معافیت دو و نیم ساله از تحریم‌های مجدد بهره‌مند شوند. آکسیوس به نقل از سه مقام اسرائیلی گزارش داده آمریکا تنها در صورتی با چنین درخواستی موافقت می‌کند که ایران طی این دو و نیم سال در قرارداد باقی بماند.

مقامات اسرائیلی می‌گویند پس از سفر مشاور امنیت ملی اسرائیل به واشنگتن، اطمینان یافته‌اند که آمریکا قصد ندارد امتیازات معنادار بیشتری به ایران بدهد.

آنها همچنین حملات جدید آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه را نشانه‌ای از آن می‌دانند که کاخ سفید برای امضای توافق جدید عجله‌ای ندارد.

تا لحظه تنظیم این خبر، کاخ سفید واکنشی به گزارش آکسیوس نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG