لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

همکاری امنیت سایبری میان آمریکا و اسرائیل رسمی می‌شود


امنیت سایبری
امنیت سایبری

وزارت‌خانه‌های خزانه‌داری و دارایی آمریکا و اسرائیل، روز پنج‌شنبه از توافقی دوجانبه برای رسمیت بخشیدن به همکاری امنیت سایبری بین دو‌کشور خبر دادند.

این توافق پس از سفر معاون وزیر خزانه‌داری والی آدیمو به اسرائیل در پاییز گذشته، زمانی که وی یک همکاری دوجانبه را با هدف حفاظت از بخش مالی در برابر حملات سایبری، ایجاد کرد، انجام شد.

آدیمو همچنین طی سفر، یک کارگروه سایبری دوجانبه با اسرائیل را برای مبارزه با تهدیدات باج‌افزار علیه صنعت مالی، راه‌اندازی کرد.

در این توافق‌نامه، هر دو کشور متعهد شدند که اطلاعات مربوط به تهدیدهای سایبری را که بخش مالی را هدف می‌گیرد، به‌اشتراک بگذارند، کارکنان را در راستای امنیت سایبری آموزش دهند و تمرین‌های امنیت سایبری فرامرزی را برپا کنند.

آدیمو روز پنج‌شنبه در اطلاعیه‌ای گفت:«این همکاری قبلا منجر به اشتراک‌گذاری داده‌های تهدیدات سایبری، برای جلوگیری از تأثیرگذاری انتشار باج‌افزار و سایر حملات سایبری، بر بخش مالی ایالات متحده شده‌ است.»

در راستای این توافق، همچنین پس از سفر ماه گذشته جو بایدن به خاورمیانه، او متعهد شد که همکاری سایبری را با اسرائیل و عربستان سعودی گسترش دهد و تقویت کند.

کارشناسان، این اقدام را پاسخی به تهدید فزاینده سایبری از سوی جمهوری اسلامی که دشمن مشترک هر سه کشور است، قلمداد می‌کنند.

به‌گفته کارشناسان، اگرچه ایران هنوز در سطح اسرائیل نیست، اما ثابت کرده‌ که می‌تواند مجموعه‌ای از حملات سایبری را انجام دهد، از تخریب وب‌سایت، تا باج‌افزار و جاسوسی سایبری.

مقام‌های اسرائیل در ماه ژوئن اعلام کردند که این کشور قصد دارد یک «گنبد سایبری» بسازد، یک سیستم دفاع ملی برای مبارزه با حمله‌های دیجیتالی ایران.

گابی پورتنوی، رئیس اداره ملی سایبری اسرائیل در کنفرانسی در تل آویو گفته‌ بود: «ایران به رقیب مسلط ما در عرصه سایبری تبدیل شده است. ما آنها را می‌بینیم، می‌دانیم که چگونه کار می کنند و آن‌جا هستیم.»

XS
SM
MD
LG