لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

وزیر دفاع اسرائیل در آمریکا: ایران به بمب هسته‌ای برسد با نیروهایش ترور را گسترش خواهد داد


بنی گانتز (راست) وزیر دفاع اسرائیل در کنار ژنرال مایکل ‌اریک‌ کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام
بنی گانتز (راست) وزیر دفاع اسرائیل در کنار ژنرال مایکل ‌اریک‌ کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام

وزیر دفاع اسرائیل که در آمریکا به سر می‌برد بعد از دیدار با یک مقام ارشد نظامی ایالات متحده، هشدار داد چنانچه ایران به تسلیحات هسته‌ای دست‌یابد از طریف نیروهای نیابتی‌اش ترور را گسترش خواهد داد.

بنی گانتز که روز پنجشنبه با ژنرال مایکل ‌اریک‌ کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام در مقر فرماندهی این نیرو در فلوریدا دیدار کرد، گفت که اسرائیل نمی‌گذارد ایران به بمب هسته‌ای دست یابد.

براساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، او گفت: «ما مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای خواهیم شد. همه ما این نیاز را درک می‌کنیم که باید مراقب بود تا ایران هرگز به چتر هسته‌ای نرسد زیرا زیر این چتر همراه با نیروهای نیابتی‌اش ترور را گسترش خواهد داد و خاورمیانه و جهان را تهدید خواهد کرد.»

حضور آقای گانتز در آمریکا تازه‌ترین تلاش‌های اسرائیل برای ممانعت از بازگشت احتمالی آمریکا به برجام است.

بعد از پیشنهاد اتحادیه اروپا، ایران ۲۴ مرداد در نامه‌ای به آمریکا نظرات خود را بیان کرد. این هفته (۲ شهریور) آمریکا هم پاسخ ایران را از طریق طرف اروپایی داد. هنوز جزئیات زیادی از پاسخ آمریکا به ایران مشخص نشده اما روز پنجشنبه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که پاسخ آمریکا به ایران معقول بود؛ و امیدواریم هرچه سریعتر توافق شود.

پیش از حضور وزیر دفاع اسرائیل، مشاور امنیت ملی اسرائیل هم با کاخ سفید مذاکراتی داشت. پیشتر، برخی از رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که یائیر لاپید نخست وزیر اسرائیل تلاش کرده با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تلفنی گفتگو کند، اما کاخ سفید گفته آقای بایدن در تعطیلات است.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند این گفتگو «به زودی» انجام خواهد شد. با این حال، سه مقام اسرائیلی به پایگاه خبری اکسیوس گفته‌اند که نگرانی‌های اسرائیل درباره روند مذاکرات احیای برجام و توافق احتمالی تا حدی کاهش یافته است.

روز چهارشنبه ۲ شهریور یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به توافق احتمالی ایران و آمریکا برای احیای برجام گفت که میلیاردها دلاری که بعد از این توافق نصیب جمهوری اسلامی می‌شود نه خرج مردم که خرج توسعه خشونت در جهان می‌شود.

XS
SM
MD
LG