لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

نخست وزیر اسرائیل: میلیاردها دلاری که توافق به حکومت ایران می‌دهد خرج سپاه و بسیج می‌شود


یائیر لاپید، نخست ‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل
یائیر لاپید، نخست ‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به توافق احتمالی ایران و آمریکا برای احیای برجام، آن را «یک توافق بد» نامید و گفت که میلیاردها دلاری که بعد از این توافق نصیب جمهوری اسلامی می‌شود، برای مردم ایران هزینه نمی‌شود بلکه صرف خرج سپاه پاسداران و نیروهای بسیج خواهد شد.

حساب توئیتری «اسرائیل به فارسی» که صفحه رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل است، بخشی از اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل را به فارسی در روز چهارشنبه ۲ شهریور منتشر کرد. ظاهرا این بخشی از اظهارات نخست وزیر اسرائیل در نشست با خبرنگاران است.

آقای لاپید گفت: «توافق هسته‌ای که اکنون روی میز است، توافق بدی است که به رژیم ایران صد میلیارد دلار در سال می‌دهد. این پول برای ساخت مدرسه و بیمارستان هزینه نخواهد شد، بلکه خرج سپاه پاسداران و نیروهای بسیج می‌شود که مردم ایران را سرکوب می‌کنند، خرج توسعه خشونت در جهان.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ما حاضر نیستیم که بالای سرمان تهدید هسته‌ای یک حکومت اسلامی افراطی و خشن وجود داشته باشد. این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد، زیرا ما اجازه آن را نخواهیم داد.»

در حالی که ایران و آمریکا در آخرین گام‌های رسیدن به یک توافق برای احیای برجام هستند، مقامات اسرائیل همچنان به ابراز ناخشنودی خود نسبت به آن مبادرت می‌کنند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز این هفته به آمریکا سفر کرده است تا با مقامات ایالات متحده درباره بازگشت احتمالی به برجام صحبت کند.

گانتز شامگاه چهارشنبه در توییتی از سفرش به ایالات متحده برای «دیداری بسیار مهم» با هدف انتقال پیامی روشن درباره مذاکرات احیای برجام خبر داد. در این توییت آمده است توافقی که توانایی ایران را سال‌ها به عقب باز نگرداند و آن را برای سال‌های سال محدود نکند، «به امنیت منطقه‌ای و جهانی آسیب خواهد رساند.»

نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائيل نیز روز سه‌شنبه در چند رشته توئیت یک بار دیگر از جو بایدن و دولت آمریکا خواست از امضای توافق با ایران برای احیای برجام خودداری کنند.

اظهارات بنت در شرایطی است که خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که در صورت توافق، ایران اجازه ندارد هیچ مقداری از اورانیوم غنی شده ۲۰ و ۶۰ درصدی خود را، که در حال حاضر ذخیره می‌کند، در اختیار داشته باشد و سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای در حال فعالیت از جمله تمام سانتریفیوژهای موجود در تاسیسات زیرزمینی مستحکم در فردو، متوقف و برچیده خواهد شد.

دولت آمریکا بارها گفته است که «بهترین» مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای مسیر دیپلماتیک و احیای برجام است.

سایت خبری اکسیوس نیز گزارش داد که دولت بایدن سعی کرده به اسرائیل اطمینان دهد با اعطای امتیازهای جدید به ایران، موافقت نکرده است.

XS
SM
MD
LG