لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

آمریکا بر پاسخگویی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد


برجام
برجام

آمریکا تأکید دارد که دیر یا زود جمهوری اسلامی باید پاسخ سؤالهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در مورد فعالیتهای گذشته در سه سایت اظهارنشده به آن نهاد بدهد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری تلفنی روز پنج‌شنبه با خبرنگاران بار دیگر گفت: «ایران باید به آن سؤالها پاسخ بدهد.»

یک روز پس از دریافت نظرات آمریکا در مورد تغییراتی که جمهوری اسلامی در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام می‌خواهد، امروز حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران، در تانزانیا، اصرار کرد که آن پرونده باید بسته شود.

اما معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «موضع آمریکا چه بصورت عمومی و چه خصوصی، رک و واضح به ایران منتقل شده و این تنها راه حل این موضوع است.»

امیرعبداللهیان، همان موضع را در گفتگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر، تکرار کرد.

ایران فعالیت در آن سه سایت را «اتهام» و «ساخته و پرداخته سیاسی و بی‌اساس آژانس» بر مبنای اطلاعات از سوی اسرائیل می داند. اطلاعات در مورد آن سایتها در مدارکی پیدا شد که اسرائیل چهار سال پیش در عملیاتی از ایران خارج کرد.

در دو هفته گذشته به کرات از وزارت خارجه آمریکا شنیده شده که فقط زمانی با بسته شدن آن پرونده در آژانس موافقت خواهد کرد که ایران پاسخهای قانع‌کننده به پرسشهای آژانس بدهد و مدیرکل آن نهاد به شورای حکام اعلام کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:«پاسخگویی ایران در این مورد یک وظیفه قانونی است و دولت بایدن هیچ شرط و شروطی برای بسته شدن این پرونده و اجرای توافق برای احیای برجام، در صورت تحقق، نمی پذیرد.»

گزارشها از مقامات ایران حاکی است که جمهوری اسلامی توافق را منوط به بسته شدن این پرونده کرده است.

گفتنی است یائیر لاپید روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آمریکایی‌‌ها بخش بزرگی از مواردی را که ما می‌خواستیم در پیش‌نویس‌ها بگنجانند، پذیرفتند.» به گفته او، «این یک تغییر خوشایند است و گفت‌وگو با آنها خوب است و ما به آن ادامه خواهیم داد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «توافق کنونی یک توافق بد است.»

آقای لاپید در ارتباط با تلاش‌های اسرائیل علیه احیای برجام به سفر روز سه‌شنبه ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، به واشنگتن و همچنین سفر بنی گانتز، وزیر دفاع، به آمریکا اشاره کرد که از روز پنجشنبه آغاز شده است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG