لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

اعتراض سعد حریری به مواضع حزب الله لبنان: موضع‌شان پذیرفتنی نیست


سعد حریری، نخست وزیر لبنان در نخستین اظهارنظر درباره حزب الله لبنان پس از بازگشت به کشور، ضمن اعتراض به موضع این گروه مورد حمایت ایران گفت که موضع آنها را نمی پذیرد.

آقای حریری روز شنبه گفت که موضع حزب الله «بر کشورهای عرب برادر ما» تاثیر گذاشته و امنیت و ثبات در خاورمیانه را برهم می زند.

وی درباره استعفایش نیز گفت به تاخیر انداختن استعفا برای دادن فرصتی جهت بررسی خواسته‌های و شروط اساسی ما جهت کنار کشیدن لبنان از جنگ‌ها در منطقه و اجرای سیاست خویشتنداری بود.

اشاره آقای حریری به حضور حزب الله لبنان در خاک سوریه به بهانه مبارزه با داعش است.

این نخستین موضع گیری حریری درباره حزب الله بعد از استعفای سیزده آبان اوست.

آقای حریری ۱۳ آبان، بعد از یک سفر ناگهانی به عربستان، در همانجا، با بیان اینکه زندگی اش در خطر است، ایران و حزب الله را مورد انتقاد قرار داد و رسما استعفای خود را اعلام کرد.

سعد حریری مواضع منتقدانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران دارد و تهران را به دخالت در امور دنیای عرب متهم کرده و حزب الله لبنان، متحد اصلی ایران را هم مورد انتقاد قرار داده است.

آقای حریری حدود دو هفته در عربستان ماند و بعد با میانجیگری فرانسه ابتدا به پاریس و سپس به مصر و بیروت سفر کرد. وی در پایتخت لبنان استعفای خود را پس گرفت و گفت به کارش ادامه می دهد.

سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر پنج دوره ای لبنان است که در بمب گذاری سال ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد. سعد حریری یکی از افراد ثروتمند جهان است و پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نخست وزیر لبنان شده بود.

به تازگی او از نامزد حزب الله برای ریاست جمهوری حمایت کرد و راه برای میشل عون هموار شد که رای پارلمان لبنان را کسب کند. آقای عون پس از حمایت حریری از او به مقام ریاست جمهوری رسید، و در مقابل او نیز از حریری برای نخست وزیری دعوت کرد.

بنا به قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری کشور باید از میان مسیحیان «مارونی» کشور انتخاب شود، نخست وزیر باید مسلمان سنی، و سخنگوی مجلس باید مسلمان شیعه باشد.

در حالی که میشل عون هم اکنون حامی نیروهای طرفدار دولت سوریه شده است، سعد حریری از مخالفان سر سخت دولت بشار و حزب الله لبنان است.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر با بیان این که واشنگتن وضعیت سعد حریری را به دقت زیر نظر دارد، تاکید کرد ایالات متحده از «دولت مشروع لبنان» حمایت می‌کند، و از کشورهای دیگر می‌خواهد از دخالت در امور داخلی لبنان خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG