لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

دیدار سعد حریری با رئیس جمهوری فرانسه در پی انتقاد ماکرون از سیاست های ایران


سعد حریری نخست وزیر لبنان در پی دیدار و گفت و گو با رئیس جمهوری فرانسه در پاریس، اعلام کرد که برای شرکت در جشن استقلال لبنان به آن کشور باز خواهد گشت.

آقای حریری که حدود دو هفته قبل در عربستان سعودی از سمت خود استعفا کرد، علت استعفای ناگهانی خود را دخالت ایران و متحدش حزب الله، در لبنان و منطقه اعلام کرده بود.

او که به دعوت رئیس جمهوری فرانسه به آن کشور سفر کرده است، روز شنبه ۲۷ آبان از آقای ماکرون بابت نقش فرانسه در تلاش برای ثبات لبنان تقدیر کرد.

آقای حریری گفت: «پرزیدنت ماکرون مانند دوستی واقعی رفتار کرد و من این را هرگز فراموش نخواهم کرد. فرانسه بار دیگر نقش بزرگش در جهان و منطقه را نشان داده است. فرانسه تعهدش را به لبنان و ثبات آن نشان داده است. من ، برای همه این ها ، بار دیگر از پرزیدنت ماکرون و فرانسه تشکر می‌کنم.»

سعد حریری اضافه کرد: «در رابطه با شرایط در لبنان باید بگویم، من در روزهای آتی به بیروت خواهم رفت و در جشن استقلال لبنان شرکت خواهم کرد. پس از ملاقات با ژنرال میشل عون رئیس جمهوری، در بیروت، دیدگاهم را در باره همه مسائل مطرح خواهم کرد.»

فرانسه می‌خواهد برای جلوگیری از بروز تنش سیاسی بین ایران و عربستان سعودی در لبنان میانجی‌گری کند.

آقای ماکرون روز جمعه، یک روز قبل از ورود آقای حریری به پاریس، در همایش اتحادیه اروپا در سوئد از ایران خواست نقش تهاجمی کمتری در منطقه ایفا کند.

او گفت: «در رابطه با ایران آرزوی ما این است که ایران راهبرد تهاجمی کمتری اتخاذ کند و سیاست موشکی خود را که هنور روشن نیست شفاف سازد. اما ایران قدرتی است که ما می خواهیم با آن گفتگو داشته باشیم و به گفتگو ادامه می دهیم.»

آقای حریری به دعوت رئیس جمهوری فرانسه به آن کشور سفر کرده است. فرانسه برای کمک به حل بحران سیاسی در لبنان که دمکراسی شکننده آن کشور را به خطر انداخته است، تلاش می‌کند.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان که استعفای آقای حریری را نپذیرفته است، در توییتی نوشت، آقای حریری در تماسی تلفنی به او گفته است چهار روز دیگر برای شرکت در جشن روز استقلال لبنان در بیروت خواهد بود.

آقای عون، سعودی‌ها را متهم کرده است که آقای حریری را از زمان استعفا در ریاض به گروگان گرفته بودند. ادعایی که هم آقای حریری و هم ریاض آن را رد کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نسبت به دخالت سیاسی در خاورمیانه تردید دارد و بریتانیا درگیر مذاکرات خروج از اتحادیه اروپاست، آقای ماکرون می‌خواهد خلاء نفوذ سیاسی کشورهای غربی در خاورمیانه را پر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG