لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

یک مقام دولتی: ۳۶۹ مدرسه کانکسی و ۴۲ مدرسه سنگی در خراسان رضوی وجود دارد


یک مدرسه کانکسی در خراسان
یک مدرسه کانکسی در خراسان

مدیرکل نوسازی مدارس استان خراسان رضوی می‌گوید در این استان ۳۶۹ مدرسه کانکسی و ۴۲ مدرسه سنگی وجود دارد و میانگین فضای آموزش این استان نسبت به سرانه در کشور پایین‌تر است و «با استاندارد مطلوب بسیار فاصله دارد.»

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، ابوالقاسم بابایی مدیرکل نوسازی مدارس استان خراسان رضوی روز چهارشنبه چهارم خرداد در گردهمایی «مدیران عامل مجامع خیرین مدرسه‌ساز و معاونان مشارکت‌های مردمی ادارات کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور» که در مشهد برگزار شد، اعلام کرد که میانگین فضای آموزشی در کشور ۵.۲ متر مربع است. این سرانه در استان ۴.۲ متر مربع است.

همچنین حمید طریفی حسینی، رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این جلسه تسهیل «ورود خیران خارج از کشور» به مدرسه‌سازی را خواستار شد و پیشنهاد کرد که ارتباط‌گیری آنها به خیرهای داخل کشور واگذار شود.

بر اساس گزارش‌های پیشین سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور در لایحه ۱۴۰۱ تنها ۸.۵ درصد است و به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، این وزارت‌خانه در سال ۱۴۰۰ «سه هزار میلیارد تومان» از افراد خیرخواه کمک دریافت کرده است.

به گفته مهرالله درخشانی‌مهر، اصفهان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، و خوزستان از استان‌های شاخص در مشارکت افراد خیرخواه در حوزه مدرسه‌سازی هستند و در کاشان ۸۰ درصد از مدارس «خیرساز» است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی یکم آذر با اذعان به این که «طی دو دهه گذشته به آموزش و پرورش ضربه زده‌ایم»، گفت، با وجود سند تحول پیش‌بینی شده، آموزش و پرورش یک دهه زمین مانده و «ما مسئولان باید نسبت به آن پاسخگو باشیم.»

وضعیت آموزش و پرورش در ایران بحرانی گزارش شده است و بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش در آبان ۱۴۰۰، میزان خطرپذیری دانش‌آموزان طی شش سال گذشته «۱۰ برابر» افزایش یافته و «خشونت» و «خودکشی» در سه سال گذشته از خطرهای تهدیدکننده دانش‌آموزان است.

XS
SM
MD
LG