لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

اعتراضات گسترده معلمان ایران با وجود جو امنیتی، برخوردهای خشونت‌آمیز، و بازداشت معترضان


اعتراضات سراسری معلمان در ایران، پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری معلمان در ایران، پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

با وجود برقراری جو امنیتی در شهرهای مختلف و بازداشت شماری از فعالان صنفی فرهنگیان در روزهای گذشته، پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت اعتراضات سراسری معلمان در نقاط مختلف ایران برگزار شد.

ادامه اعتراض‌ها در حالی است که شماری از معلمان دستگیر شده در روز کارگر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و وزیر آموزش و پرورش نیز در روزهای گذشته فرهنگیان معترض را به اخراج تهدید کرده است.

اعتراضات روز پنج‌شنبه معلمان دست‌کم در شهرهای مختلف استان‌های تهران، خوزستان، البرز، فارس، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، همدان، اصفهان،کرمانشاه، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، و کردستان برگزار شد.

اعتراضات سراسری معلمان در ایران، پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری معلمان در ایران، پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

در این تجمع‌های اعتراضی شعارهایی از جمله «ننگ ما، وزیر فرهنگ ما»، «معلم زندانی، آزاد باید گردد» و «معلم داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر داده شد.


شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داده است که در محدوده بهارستان در تهران و در اطراف مجلس شورای اسلامی، خودروهای نیروهای امنیتی، انتظامی و یگان ویژه مستقر شده‌اند و مأموران پرشمار با لباس‌های شخصی و فرم حضور دارند.

مأموران امنیتی و انتظامی از حضور معلمان در این منطقه جلوگیری می‌کنند و آنها را از ورودی مترو برمی‌گردانند. بنا بر گزارش‌ها دست‌کم دو معلم به نام مسعود فرهیخته و لطف‌الله جمشیدی در خیابان بهارستان بازداشت شده‌اند.

منیره عبدی، همسر معلم زندانی اسماعیل عبدی با حضور در تجمع کرج درباره اعتصاب غذای فعالان صنفی فرهنگیان در زندان و نقض حقوق آنها با اشاره به قطع حقوق همسرش می‌گوید که با مقامات قضایی صحبت کرده‌ اما نتیجه‌ای نگرفته است و «آخرین راه اعتراض است» و اکنون در تجمع اعتراضی حضور یافته است.

همچنین یک سخنران در تجمع فرهنگیان معترض در شیراز در حالی که معترضان تصاویری از معلمان بازداشت‌شده در دست دارند، می‌گوید، «سلاح من قلمم است» و «با اهل قلم هر که در افتاد، ور افتاد!»

در قزوین نیز معلمان شعارهایی را علیه جمهوری اسلامی سر دادند:

جو امنیتی و برخوردهای خشونت‌آمیز با معلمان معترض در شهرهای دیگر نیز در جریان است و گزارش شده که سیامک چهرازی، فعال صنفی شناخته شده در تجمع روز پنج‌شنبه اهواز در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خوزستان «با ضرب و شتم» بازداشت شده است. همچنین گزارش شده که پنج معلم در یاسوج بازداشت شده‌اند.

جو امنیتی در تهران برای جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی معلمان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

این اعتراضات گسترده پس از آن برگزار شد که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هفدهم اردیبهشت طی بیانیه‌ای اعلام کرد، اگر معلمان بازداشت‌شده آزاد نشوند، ۲۲ اردیبهشت، تجمع سراسری برگزار می‌کنند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز دوشنبه اعلام کرد اطلاع یافته که رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی‌اکبر باغانی، معلمان بازداشت‌شده «تحت بازجویی‌های شدید برای القای اتهامات غیر صنفی قرار گرفته‌اند»، اما «از مواضع صنفی خود محکم دفاع کرده‌اند.»

XS
SM
MD
LG