لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۷

کرونا در ایران | هشدار آغاز پیک جدید از اردیبهشت؛ عدم دسترسی به آمار دانش‌آموزان مبتلا


کرونا در ایران (آرشیو)
کرونا در ایران (آرشیو)

آمار رسمی ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از آن در ایران در روزهای اخیر نوسانی بوده است.

در حالی که شمار مبتلایان اعلام شده در روز ۲۴ فروردین به نسبت روز قبل حدود ۴۰۰ نفر و به نسبت دو روز پیش (یعنی دوشنبه ۲۲ فروردین) حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش یافته و به ۲۳۵۶ نفر رسیده است، شمار فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا با پنج نفر افزایش نسبت به روز گذشته به ۳۳ نفر رسید.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ایران می‌گوید احتمال پیک جدید کرونا در هفته‌های آتی وجود دارد. به گفته علیرضا ناجی، میزان افراد بستری شده در مراکز درمانی حدودا «دو برابر» شده است و به دلیل عادی شدن کرونا در تعطیلات نوروز «با جهش در آمار مبتلایان روبرو خواهیم شد.»

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، شرایط کرونا را «بهتر» توصیف کرد و گفت به دلیل تعطیلات نوروزی، میزان مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها «مقداری» بالا رفته است.

او گفت بروز موج «سهمگین» دیگری را پیش‌بینی نمی‌کنند، اما از افزایش «مختصر» آمار در اردیبهشت ماه به دلیل آنچه آن را عدم رعایت پروتکل‌ها عنوان کرد خبر داد.

مدارس ایران نیز همچنان با اصرار وزارت آموزش و پرورش و به رغم مخالفت کارشناسان بهداشتی و اعتراض والدین، به فعالیت حضوری ادامه می‌دهند.

همچنین معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و‌ پرورش ایران گفته است که آمار دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در ایران مشخص نیست. صادق ستاری‌فرد گفت مدارس اطلاعات تمامی دانش‌آموزان بیمار را ثبت می‌کنند.

در عین حال شماری از والدین از ابتلای فرزندانشان به کرونا و عدم رعایت پروتکل‌ها در مدارس خبر داده‌اند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که مقامات آموزش و پرورش تنها بر رعایت پروتکل‌ها تأکید می‌کنند بدون آنکه وضعیت دقیق مدارس از لحاظ تهویه و امکانات بهداشتی را رصد کنند.

XS
SM
MD
LG