لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

یک مقام دولت رئیسی: وزارت آموزش و پرورش امسال بیش از سه هزار میلیارد تومان از افراد خیرخواه کمک دریافت کرد


فقر آموزشی در ایران
فقر آموزشی در ایران

در حالی که سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور در لایحه ۱۴۰۱ تنها ۸.۵ درصد است، معاون وزیر آموزش و پرورش در دولت ابراهیم رئیسی، می‌گوید این وزارت‌خانه امسال «سه هزار میلیارد تومان» از افراد خیرخواه کمک دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در روز پنج‌شنبه ۳۰ دی، مهرالله درخشانی‌مهر، معاون وزیر آموزش و پرورش، گفت: «امسال دولت بیش از سه هزار میلیارد تومان از خیران کمک گرفته و دو هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان خیران در مدرسه‌سازی مشارکت داشته است.»

او «اصفهان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان» را به عنوان استان‌های شاخص در مشارکت افراد خیرخواه در حوزه مدرسه‌سازی برشمرد و تصریح کرد که در کاشان ۸۰ درصد از مدارس «خیرساز» است است.

یکی از مدرسه‌های ساخته شده توسط افراد خیرخواه را والدین الوند صادقی، یکی از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در نتیجه حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به یاد فرزندشان و به نام او در استان سیستان و بلوچستان بنا کرده‌اند.

به گفته درخشانی‌مهر، در ایران ۲۰ هزار کلاس درس «نیمه‌تمام» وجود دارد و وزارت آموزش و پرورش می‌خواهد در سال جاری تعداد «۱۴ هزار و ۷۰۰» کلاس را تکمیل کند و به ادارات کل آموزش و پرورش تحویل بدهد.

بر اساس برآوردها، در حوزه آموزش دولتی در ایران ۱۳ میلیون دانش‌آموز با نیروهای رسمی و پیمانی وجود دارد.

سهم اندک آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور در لایحه ۱۴۰۱، نگرانی‌های جدیدی ایجاد کرده و برخی کارشناسان می‌گویند آموزش و پرورش «فقیرتر» می‌شود.

تخصیص ۸.۵ درصد از بودجه عمومی کشور برای آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال آینده در حالی است که به گفته محمدرضا نیک‌نژاد کارشناس آموزش و پرورش، بنا بر استانداردهای جهانی که «در سند تحول بنیادین نیز تأکید شده» سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی باید «حدود ۲۰ درصد» باشد.

تجارت‌نیوز با بررسی میزان افزایش بودجه برخی وزارتخانه‌ها، گزارش داده است که وزارت ارتباطات با ۱۳۴ درصد بیشترین افزایش بودجه را داشته، در حالی که این افزایش در آموزش و پرورش تنها ۱۴ درصد است.

کمبود شدید منابع مالی در آموزش و پرورش در حالی است که این وزارت‌خانه پیش از این اعلام کرده آموزش و پرورش می‌گوید خطرپذیری دانش‌آموزان ۱۰ برابر شده است.

همچنین، خودکشی ناشی از فقر دانش‌آموزان در ایران طی سال‌های اخیر به طور مکرر از سوی منابع خبری و حقوق بشری گزارش شده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی یکم آذر با اذعان به این که «طی دو دهه گذشته به آموزش و پرورش ضربه زده‌ایم»، گفت، با وجود سند تحول پیش‌بینی شده، آموزش و پرورش یک دهه زمین مانده و «ما مسئولان باید نسبت به آن پاسخگو باشیم.»

از سویی، معلمان در سراسر ایران ماه‌هاست در اعتراض به وضعیت نابه‌سامان معیشتی به طور گسترده دست به اعتراض می‌زنند و خواهان تصویب و اجرای کامل لایحه رتبه‌بندی معلمان هستند. لایحه‌ای که به عقیده آنها مجلس تصویب آن را «سرهم‌بندی» کرده، با این حال شورای نگهبان به دلایلی که مهمترین آن «بار مالی» است، آن را برگردانده است.

XS
SM
MD
LG