لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

وزیر بهداشت ایران از تشکیل «قرارگاه جوانی جمعیت» در همه وزارتخانه‌ها خبر داد


کودکان کار ایران
کودکان کار ایران

سه روز پس از آن که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی افزایش جمعیت را «سیاستی حیاتی» برای آینده ایران خواند، وزیر بهداشت از تشکیل «قرارگاه جوانی جمعیت» در همه وزارتخانه‌ها خبر داد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز یک‌شنبه ۱ خرداد در هشتمین جلسه «قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت» با تأکید بر «فرهنگ‌سازی» برای افزایش جمعیت از رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما خواست در این زمینه اقدام کنند.

تخصیص اعتبار برای تشویق کارکنان برای ازدواج و فرزندآوری، تحقیقات باروری و همچنین توزیع «بسته‌های فرهنگی» مرتبط با جمعیت و فرزندآوری از مباحث مطرح شده در این جلسه عنوان شده است.

همچنین علی طبائیان، مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام این که تعهدات خدمات پزشکان برای زنان باردار و دارای فرزند زیر دو سال تغییر کرده، عنوان کرد که «برنامه‌های عملیاتی متعددی» برای ترویج «ازدواج و فرزندآوری» در حال اجرا است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت با «هولناک» توصیف کردن پیری جمعیت ایران در آینده، بار دیگر بر ضرورت افزایش جمعیت تأکید کرد و تلاش در این زمینه را یکی از «ضروری‌ترین فرایض» مسئولان و مردم دانست.

از آبان‌ سال ۱۳۹۲ که آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش جمعیت ایران تا ۱۵۰ میلیون نفر سخن گفت، سیاست‌های حکومت همسو با سخنان او تغییر کرد و علاوه بر تصویب طرح‌هایی در این زمینه، جمهوری اسلامی به ترویج فرزندآوری از راه‌های مختلف مانند محتوای کتاب‌های درسی، رسانه‌ها و نصب تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر نیز پرداخت.

با این حال طی سال‌های اخیر مشکلات اقتصادی، قیمت مسکن، و نرخ بیکاری افزایش یافته و آمار ازدواج و فرزندآوری در ایران نیز کاهش داشته است.

XS
SM
MD
LG